Ny northmodern med møbelfokus

Fra 2017 ændrer northmodern struktur. Messen bliver fremadrettet en årlig messe med fokus på møbler. Samtidig etableres northmodern studio med permanente showrooms, plads til unge talenter, butikker, kunst og gastronomi. Den netop afsluttede messe forløb også tilfredsstillende lyder det.

Alle billeder er fra northmodern.

Fra 2017 bliver northmodern en årlig messe med et skarpt fokus på møbler. Det kommer til at ske 9.-11. maj 2017.

”Vores vision for northmodern er klar. Sammen med vore partnere, Danish Design Centre og Design denmark, er det vores mål igen at gøre København og Danmark til et vitalt, globalt designmål”, siger direktør i northmodern Kristian Andersen.

”Over de seneste tre sæsoner, har northmodern været en kurateret messe. Nu bevæger vi os videre, og vi vil yderligere raffinere vores fokus i forhold til at kunne tilbyde det bedste inden for møbler, belysning, køkken, industrielt design og boligdesign. Vores mål er at løfte northmodern platformen i front af internationalt design”, lyder det fra Kristian W. Andersen, direktør på northmodern, og han lægger den nye messe fast fra 9.-11. maj 2017.

Ud over northmodern messen har man også et nyt stort byggeri på vej i Bella Center, nemlig northmodern studio. Et unikt designcenter, der er dedikeret til internationale og skandinaviske møbelvirksomheder, der ønsker et permanent showroom og med en stueetage reserveret til de mest talentfulde og innovative unge hjerner i designindustrien. northmodern studio vil også rumme pop up gallerier, butikker og et unikt gastronomisk område, der alt sammen skal være med til at skabe et af de mest innovative og spændende udstillingsområder for kreativt talent i verden, lyder visionen fra Bella Center.

Sammen skal northmodern messen og northmodern studio bringe liv og vækst til BELLAKVARTER, det nye urbane udviklingsprojekt, der er under opbygning i Ørestaden. I takt med at BELLAKVARTER slår rødder og vokser, forventes aldrig-før-sete samarbejder mellem udstillere, beboere og kreative sjæle, der sammen gør northmodern til den eneste messe med sin egen by.

“Kort sagt: vi tror på, at Københavns kreative virksomheder er blandt de bedste i verden. Det, de har brug for, er en velintegreret, innovativ platform, der vil løfte dem frem og gøre det muligt for dem at trives i et hyper-konkurrencepræget globalt marked. Vores mission på northmodern er at være denne platform”, siger Kristian W. Andersen.

Adm. direktør i Danish Design Centre (DDC), Christian Bason, siger: “Vi er glade for, at København og Danmark tager lederskab i forhold til at placere design på den globale agenda. Vi ser frem til et givende og langvarigt samarbejde med northmodern”.

Adm. direktør i Design denmark, Morten Grøn, udtaler: "Som partnere er Design Denmark mere end villige til at spille en aktiv rolle i realiseringen af den vision, vi deler med northmodern”.

Allan Agerholm, adm. direktør, BC Hospitality Group: "Dansk design er verdenskendt, og København er en af de mest spændende og attraktive hovedstæder i verden. Det er derfor god forretning for os at investere i en solid platform, der kan fremvise det bedste i dansk design i helt nytænkende faciliteter, hvor man kan kombinere de permanente showrooms og det fleksible udstillingsområde i Bella Center i midten af vores nye BELLAKVARTER”.

Den netop afsluttede messe
I forhold til den netop afsluttede messe er messearrangørerne tilfredse.

northmodern stod skarpt og viste således vejen for den vision, der ligger bag messen – nemlig at være Skandinaviens mest innovative møbel- og design fagmesse.

20 procent flere unikke besøgende i forhold til januar 2015, meldes der om, og således var besøgstallet denne gang oppe på 3.916, der kom fra 39 forskellige lande.

 “Vi er tilfredse med denne sæsons resultat, og vi er helt sikre på, at det er begyndelsen til en succes, hvor nøgleordet er relevans. Det handler om at finde de innovative brands og at udpege de opkommende talenter samtidig med at de internationale relationer passes, for i sidste ende er det dét, der udmønter sig i bevågenhed fra førende indkøbere og professionelle fra branchen fra hele verden. Vores mål er klart!” – siger direktør på northmodern, Kristian W. Andersen.

19 procent af de udstillende brands har allerede meldt sig under fanerne til messen i august.

På messen denne gang var der 320 brands fordelt på godt 250 virksomheder ifølge en optælling i kataloget. 

“northmodern var en god oplevelse for os. Vi introducerede et nyt brand på messen, og vi fik rigtig meget opmærksomhed fra pressen. Det er svært for en messe at skabe en speciel atmosfære eller kultur, men northmodern formåede at holde stemningen “Copenhagen Cool”. Vi glæder os til at se messen vokse, og vi er absolut med igen til august”, siger Thomas Hansen, direktør, Frandsen Project.

“northmodern var en super oplevelse for os – meget bedre end vi havde forventet. Vi havde en rigtig god messe, og vi ser frem til næste gang. Vi er begyndte at tro på, at man kan have en seriøs design-messe i København”, lyder det fra Andrea Larsson, stifter af Reflections by Hugau/Larsson.

Næste northmodern holdes torsdag 18. august til lørdag 20. august.

Hippie de Luxe

Sponseret

Et elegant nyt produkt til efterårsbagningen

aida a/s

Sponseret

En nyhed i stål til farverige Confetti

Relateret indhold

23.10.2026Designbase.dk

Finanslovsforslag kan presse små virksomheders likviditet

22.10.2026Designbase.dk

Fire ud af ti små virksomheder overvejer at skifte bank

21.10.2026Designbase.dk

E-fakturering bliver ny standard for virksomheder i design- og interiørbranchen

20.10.2026Designbase.dk

Spring Copenhagen indgår designsamarbejde med Kjær Bak

20.10.2026Designbase.dk

Nye anbefalinger skærper krav til grøn markedsføring

19.10.2026Designbase.dk

E-fakturering bliver ny standard for virksomheder

16.10.2026Designbase.dk

Nye regler skærper grøn markedsføring

15.10.2026Designbase.dk

Salling åbner 8.000 m² stormagasin i Rødovre

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Messe
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Dimex aps
Messe
Christmasworld – Full of magic

As the leading international trade fair for seasonal decorations and festive decorations, Christmasworld opens up effective design possibilities to surprise customers. For new synergies that offer added value.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Copyright 2023