Onlinemarkedspladserne kan være vejen til nye markeder

På mange af Danmarks største eksportmarkeder, er online markedspladser den foretrukne e-commerce salgskanal. På tværs af Danmarks 11 største eksportmarkeder, gør det sig for otte af dem gældende, at online markedspladser udgør mere end 50 pct. af den samlede e-commerce omsætning. Derfor er det også værd at kigge den vej, hvis man påtænker at eksportere sine produkter til udlandet mener Dansk Industri

Foto: 123RF.com

Nye tal fra Euromonitor viser, at salget via online markedspladser i 2023 stod for hele 59 pct. af den globale e-commerce omsætning, og denne andel har været stigende i en længere årrække, fastslås det fra Dansk Industri. I Vesteuropa fylder online markedspladser mindre, med 35 pct. af den samlede e-commerce omsætning, men er altså fortsat af en betydelig størrelse. Dykkes der ned i enkelte lande, er der ligeledes stor variation i, hvor meget online markedspladser fylder af e-commerce salget.

Danmarks største samhandelslande

Danmark har i 37 år i streg eksporteret flere varer og tjenester, end vi har importeret og er således et nettoeksporterende land. Set fra anvendelsessiden (altså hvad værdien (BNP) skabt i Danmark er blevet brugt til), så står nettoeksporten altså for 10 pct. af det samlede BNP. Samhandel med andre lande spiller med andre ord en væsentlig rolle i dansk økonomi.

Med digitale salgskanaler, er vejen til nye markeder kun blevet kortere. Den største del af vores eksport ender i Tyskland, med en samlet værdi på 131 mia. kr. Polen er for 2023 kravlet op som Danmarks næststørste eksportmarked, hvor det ellers tidligere har været Sverige og USA, som kæmpede om denne plads. Kun to ud af Danmarks elleve største eksportmarkeder er at finde uden for Europas grænser – netop USA og Kina.  

En ting er, hvilke eksportmarkeder, der er størst i kroner og øre, og noget andet er tilgængeligheden til markedet. Her spiller markedskonstellation mellem digital vs. ikke-digitale kanaler unægtelig en rolle. Lande med en høj grad af digitale salgskanaler og digital indkøbsadfærd, kan være lettere at komme i gang på, da en fysisk tilstedeværelse i mindre grad er påkrævet. Online markedspladser kan ligeledes gøre vejen til nye markeder kortere og lettere, da man her kan få hjælp til markedsføring, logistik, betaling, kundeforståelse mv. Men på hvilke af Danmarks største eksportmarkeder fylder de store online markedspladser egentlig mest?

Med udgangspunkt i data fra Euromonitor har Dansk Industri gennemgået de 20 største e-commerce webshops for hvert af de 12 lande én efter én. E-commerce virksomhedens størrelse opgøres med udgangspunkt i den samlede e-commerce omsætning i virksomheden. Tillader virksomheden i en eller anden grad salg fra tredjeparter på hjemmesiden, bliver den klassificeret som en online markedsplads. Driver virksomheden derimod kun e-commerce salg gennem deres egen webshop, bliver den altså klassificeret som en webshop. Med udgangspunkt i dette, har Dansk Industri været i stand til at kortlægge andelen af e-commerce omsætning fra de største online markedspladser og webshops for Danmark og dets største eksportlande.

Online markedspladser fylder klart mest i Kina

Kina er med længder det land, hvor online markedspladser på listen over top 20 webshops, udgør den største andel af det samlede e-commerce marked. Faktisk står online markedspladser på top-20 listen i Kina for hele 94 pct. af den samlede e-commerce omsætning, og overlader dermed meget få markedsandele til de klassiske webshops.

Rettes blikket mod vores største eksportmarked, Tyskland, hjemtager de store online markedspladser også store dele af den samlede e-commerce omsætning. Her udgør online markedspladser på top-20 listen nemlig hele 61 pct. af den samlede e-commerce omsætning.

De nordiske lande afviger fra resten

Rettes blikket mod den anden ende af listen, er der andre tendenser at spore. For de tre skandinaviske lande – Danmark, Norge og Sverige – hjemtager online markedspladser på top-20 listen nemlig betydeligt mindre andele af den samlede e-commerce omsætning.

Med kun 13 pct, er Norge det af Danmarks største eksportmarkeder, som har den laveste koncentration af markedsandele fra online markedspladser på top-20 listen. For Sverige er tallet for samme på 20 pct. 

Danmark ligger lidt lavere på 15 pct., men er derimod det land, hvor online markedspladser og webshops på top-20 listen hjemtager den mindste andel af det samlede e-commerce marked. Med andre ord er det danske e-handelsmarked det mest brogede sammenlignet med Danmarks største eksportmarkeder. 

Virksomheder skal derfor være forsigtige med at sammensætte virksomhedens digitale kanal- og marketingmix på eksportmarkeder på baggrund af virksomhedens erfaringer fra det danske marked.  

Hippie de Luxe

Sponseret

Et elegant nyt produkt til efterårsbagningen

aida a/s

Sponseret

En nyhed i stål til farverige Confetti

Foto: DI Handel

Foto: DI Handel

Relateret indhold

30.10.2026Designbase.dk

Ferielukning i julen kan koste virksomheder dyrt

30.10.2026Designbase.dk

Invitas grønne markedsføring af køkkenkoncept var vildledende

30.10.2026Designbase.dk

Hübsch får millionbøde for ulovligt prissamarbejde

28.10.2026Designbase.dk

Nye momsfrister kan presse små frisørsaloner

27.10.2026Designbase.dk

Nina Vatansever bliver ny indkøbschef hos Sagaform Group

27.10.2026Designbase.dk

Store virksomheder trækker industriens opsving

26.10.2026Designbase.dk

Konkurserne stiger: Detailhandlen mærker fortsat presset

23.10.2026Designbase.dk

Finanslovsforslag kan presse små virksomheders likviditet

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex aps
Messe
Nordstil 2027: Nye brands og produkter til butikkernes sortiment

Jagten på produkter, der kan give butikkerne en tydeligere profil, går blandt andet gennem nye leverandører og utraditionelle kombinationer af varegrupper. På Nordstil Winter 2027 i Hamborg får danske indkøbere mulighed for at gå på opdagelse blandt nye brands, innovative produkter og inspiration til den kommende sæson.

Dato

09.01.2027

Tid

09:00

Sted

Hamburg Messe

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Messe
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Copyright 2023