Overskudstræ får nyt liv i danske designmøbler

Bygma og WeCycle Furniture har indgået et samarbejde om levering af overskudstræ, der ellers ville blive kasseret. Dermed kan den danske møbelvirksomhed sikre, at produktionen sker med overskudstræ af høj kvalitet, hvor der er styr på certificeringerne fra start til slut.

Hos Bygma er man glad for at kunne mindske ressourcespild med samarbejdet.. Foto: 123rf.com.

Hos landets danskejede leverandør af byggematerialer er der kommet et større fokus på at mindske ressourcespildet og bygge ansvarligt.

Og et af de materialer, hvor spildet kan være stort, er træ. Det vil Bygma nu at lave om på med et nyt samarbejde med den danske møbelvirksomhed, WeCycle Furniture, hvor overskudstræ bliver upcyclet til designmøbler.

"Vi er glade for samarbejdet med WeCycle Furniture. Det er med til at skabe værdi for os i Bygma og for samfundet, at vi sammen kan mindske vores ressourcespild," siger salgschef hos Bygma Amager, Daniel Green Larsen.

Styr på certificeringer
For stifter og ejer af WeCycle Furniture, Didde Christiansen, er det vigtigt, at der er styr på træets certificeringer, og hos Bygma er alt træ enten FSC- eller PEFC-certificeret.

"Missionen for WeCycle Furniture er at være et mere miljøvenligt alternativ til de traditionelle møbler. Fra starten af har vi stillet skarpt på alle led af forsyningskæderne, hvilket har gjort, at alt træ vi bruger, er overskudstræ," siger Didde Christiansen og fortsætter:

"Vores træ kommer blandt andet fra Bygma, hvor det ellers ville blive frasorteret eller kasseret. Men vi går ind og bruger det i et møbel i klassisk nordisk og stilrent design, som passer ind i de fleste hjem. Samarbejdet med Bygma gør, at jeg kan få leveret overskudstræ af høj kvalitet, hvor der er styr på certificeringerne fra start til slut. For en lille virksomhed som min har det stor værdi at vide, at der er styr på dokumentationen."

Fokus på det ansvarlige byggeri
Ligesom Bygma har et fokus på at udfordre sig selv i forhold til ressourcespild, gør det samme sig gældende, når det kommer til det ansvarlige byggeri.

"I Bygma har vi stort fokus på det ansvarlige byggeri og på at mindske ressourcespildet. Vi er stolte af samarbejdet med WeCycle Furniture, hvor vores overskudstræ, der normalt kasseres, opcycles til designmøbler i høj kvalitet," siger salgschef hos Bygma Amager, Daniel Green Larsen, der afslutter:

"Vi er bevidste om, hvad vi er gode til hos Bygma. Derfor er samarbejdet med Didde og WeCycle Furniture en fantastisk mulighed for at skalere vores indsatser inden for mindskning af ressourcespildet."

- HCL

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

06.05.2026Designbase.dk

International vækst løfter Salling Group til rekordniveau

05.05.2026Designbase.dk

Ny B2B-analyse: Tre tendenser hos indkøbere

04.05.2026Designbase.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

30.04.2026Designbase.dk

Nye regler skærper krav til grøn markedsføring

29.04.2026Designbase.dk

Ny direktør for Texcare hos Messe Frankfurt

29.04.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Det store comeback: iRobot sætter ny standard for robotrengøring i 2026

28.04.2026Designbase.dk

Erhvervstillid stiger – men pres på byggeri og SMV’er

27.04.2026Designbase.dk

Ny EU-vejledning om emballage får betydning for virksomheder

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023