Pippi hjælper piger på flugt

Design House Stockholm er en del af Red Barnets kampagne Pippi of Today.

Jubilæumskrusene fås i to størrelser og med to forskellige motiver..

I år er det 75 år siden den første bog om Pippi Langstrømpe udkom – verdens stærkeste, sødeste og modigste pige, der bor alene uden sin mor og far.


Dengang som nu var millionvis af mennesker på flugt på grund af krig og forfølgelse. Men i dag regner FN’s Flygtningeorgan UNHCR med, at over 70 millioner er tvunget til at forlade deres hjem, og omkring halvdelen af dem er børn.


Ved årsskiftet lancerede Designhouse Stockholm et samarbejde med Astrid Lindgren AB, som vil støtte Red Barnets kampagne Pippi of Today. Målet er at hjælpe udsatte piger på flugt, og Designhouse Stockholm har produceret to jubilæumskrus og tilhørende emballage med motiver hentet fra historierne om Pippi Langstrømpe. For hver solgt krus går 10 kroner ubeskåret til Red Barnets hjælpeindsatser, hvor målet er at bidrage med en million kroner i løbet af året.


”Som inspirator og forbillede for unge piger over hele verden er Pippi Langstrømpe helt unik, og at både Pippi og en person som Greta Thunberg kommer fra Sverige, er et interessant sammenfald”, mener Design House Stockholms CEO, Anders Färdig.


”Jeg tror, at der findes en sammenhæng. De værdier, som Astrid Lindgren stod for, deles også i dag af dem, der ønsker at beskytte både verden og barnet. Det er vigtigt, at produktet udtrykker det, og det mener vi, at det gør. Jubilæumskollektionen er rigtig fin, fordi den fremhæver Pippi og de kvaliteter, hun har", siger han.

Administrerende direktør Anders Färdig på Design House Stockholms kontor i Stockholm. Foto: Jonas Lindström.

Produktudviklingen gik meget hurtigt
Beslutningen om at komme i gang blev truffet i foråret 2019, og de færdige produkter blev leveret til butikkerne ved nytår 2020.


"Normalt ville et projekt som dette tage et år. Det tog tre måneder", siger Anders Färdig.


Så hvordan kan du designe et krus, der symboliserer Pippi Langstrømpe, en af verdens mest elskede litterære figurer? Projektgruppen på Design House Stockholm, som foruden Anders Färdig, bestod af produktudvikler Ingrid Persson og grafisk designer Amanda Wärff overvejede, hvilke egenskaber, der er de mest karakteristiske ved Pippi.


De gulerodsorange fletninger var et oplagt valg. Ordene på krusene, "Brave", "Kind" og "Strong", symboliserer hendes personlighed. Skrifttypen er Pippi Langstrømpes, lånt fra Ingrid Vang Nymans illustration til den scene i bogen, hvor Pippi ligger på gulvet og skriver invitationer til sin fødselsdagsfest. I bunden findes et stempel, der fortæller om jubilæumsåret 2020. Den varme beige farve er lerets egen naturlige nuance.


Krusene kommer i indpakningspapir, udformet som et brev, hvor Amanda Wärff har skrevet om, hvordan figuren Pippi Langstrømpe blev til. Om hvordan Astrid Lindgren begyndte at fortælle om Pippi til sin datter Karin, der lå syg med lungebetændelse.


"Derfor besluttede vi os for et krus. Men det er ikke bare et krus, det er en bærer af et budskab. Og det gode ved det er, at man bruger det hver dag", siger Anders Färdig.

En arv, der forpligter
Historierne i Astrid Lindgrens bøger har gennem årene tiltrukket mange af tidens førende skuespillere, instruktører og musikere. Det er en arv, der forpligter.


"Det mærkelige er, at man altid spørger sig selv, hvad Astrid Lindgren selv ville have synes. Det har vores dygtige designere bag krusene også gjort. Men med Astrid er du skrækslagen. For med det, Georg Riedel, Tage Danielsson og andre har gjort, ønsker man ikke at finde på noget, der ikke holder".


Samarbejdet med Astrid Lindgren AB begyndte med en kollektion af krus, der blev lanceret forleden, med citater fra både hendes bogfigurer og fra forfatteren selv. Astrid Lindgren AB havde kontaktet Design House Stockholm med et forslag om at lave et Pippi Langstrømpe krus efter at have set virksomhedens krus med motiver af Elsa Beskow.


"Vi følte ikke helt, at Pippi krus var det rigtige for os dengang. Men vi så materialet igennem og blev enige med os selv om, at vi ikke skulle lave Pippi, men at vi skulle lave Astrid”, husker Anders Färdig.


De gennemgik alle bøgerne og meget andet skriftligt materiale af Astrid Lindgren, og fandt guldkorn efter guldkorn.


"Vi fik Astrid Lindgren AB's tilladelse til også at bruge citater fra Astrid selv, for eksempel fra hendes breve. For Astrid udtrykker sig lige så kraftfuldt som sine karakterer. I skrivende stund er citatkrusene blevet solgt i omkring 150.000 eksemplarer rundt om i verden. Astrid Lindgrens unikke måde at udtrykke sig på er naturligvis kernen, og de nøje udvalgte citater vil uundgåeligt passe på mennesker i forbrugerens omgangskreds af venner og familie, og dermed er der en god sandsynlighed for, at vedkommende vil modtage et citatkrus i gave”, siger Anders Färdig og fortsætter:


”De to projekter, der er blevet til sammen med Astrid Lindgren AB har været gode for en virksomhed som Design House Stockholm. Det kan ind imellem være vanskeligere at skabe noget rigtig godt ud fra noget, der i første omgang kan synes lidt banalt”.


Målet med jubilæumskrusene er at sælge 100.000 krus om året. Det betyder, at der bidrages med en million kroner til Red Barnets hjælpeindsats. Forhåbentlig vil krusene også leve videre efter jubilæet, blot uden det unikke jubilæumsstempel i bunden.


”Måske bliver de fremtidige klassikere – et samlerobjekt som Lisa Larssons Pippifigurer er det i Japan”.

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Dundyner: Det naturlige valg til vinteren

Formland

Sponseret

Formland skruer op for messens faglige program

Relateret indhold

11.09.2026aida a/s

Sponseret

Små vaser med stor effekt

08.09.2026aida a/s

Sponseret

RAW inviterer til middag med venner og familie

04.09.2026aida a/s

Sponseret

Klassisk porcelæn møder bløde pasteller

01.09.2026aida a/s

Sponseret

Vand eller bobler? Sonja kan det hele

25.08.2026aida a/s

Sponseret

Gik du glip af Formland? Se efterårets nyheder fra aida

21.08.2026aida a/s

Sponseret

RAW Unique: Mundblæste glas med karakter

17.08.2026aida a/s

Sponseret

Cozy Christmas: Nyt julestel til bordet

14.08.2026aida a/s

Sponseret

Årets julegaveidéer fra RAW Teak: Nyheder til køkken og hjem

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

Past reveals future

Dato

10.09.2026

Sted

Paris

IHGF
Messe
62nd IHGF Delhi Fair autumn 2026

The ultimate home & lifestyle showcase

Dato

13.10.2026

Sted

New Delhi, India

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Christmasworld – Full of magic

As the leading international trade fair for seasonal decorations and festive decorations, Christmasworld opens up effective design possibilities to surprise customers. For new synergies that offer added value.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Dimex aps
Creativeworld – HANDS ON WHAT’S HOT

Creativeworld is the ideal B2B meeting place and a source of inspiration for the professional creative community year after year. The next edition of the international trade fair for the hobby, craft and artists’ supplies sector will take place from 29.1. – 1.2.2027 in Frankfurt am Main.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Dimex aps
Messe
Ambiente – Lifestyle Compositions

It’s never the same, there’s always something new. The leading international consumer goods trade fair is a fantastic experience! Gain an overview of the global marketplace at Ambiente by observing the dynamic interplay of products and design, highlights and events.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Copyright 2023