SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen

SMVdanmark ser flere positive elementer i nyt udspil fra regeringen, der byder på store ændringer af beskæftigelsesindsatsen. Ifølge SMVdanmark kan udspillet samlet set gøre det lettere for små og mellemstore virksomheder at navigere i beskæftigelsessystemet

Foto: 123RF.com

Regeringens nye beskæftigelsesudspil møder stor opbakning fra SMVdanmark. Udspillet indeholder bl.a. en markant forenkling af beskæftigelsessystemet, nedlæggelse af jobcentrene og en forsøgsordning med større frit valg i beskæftigelsesindsatsen. 

Adm. direktør i SMVdanmark, Jakob Brandt, siger: 

”På baggrund af, det regeringen har præsenteret i medierne her til aften, tegner det virkelig positivt. At nedlægge jobcentre og sikre færre ydelser er rigtigt set. Vi skal luge ud i de ordninger, som vi ved, har en ringe beskæftigelseseffekt. Samlet vil udspillet skabe et simplere system, der er nemmere at navigere i for virksomhederne, samtidig med at vi kan frigøre midler, der kan bruges langt bedre.” 

SMVdanmark ser også positivt på udspillet betydning for antallet af offentligt forsørgede: 

”Det vil få en positiv indflydelse på antallet af offentligt forsørgede med færre ordninger og målgrupper. Vi ved, at der er en sammenhæng imellem antallet af offentligt forsørgede og antallet af offentlige forsørgelsesordninger. Så det er et helt rigtigt sted at sætte ind,” siger Jakob Brandt. 

Endelig understreger SMVdanmark behovet for, at virksomhederne får en mere smidig og effektiv adgang til beskæftigelsessystemet. Jakob Brandt siger: 

”Det er vigtigt for de små og mellemstore virksomheder, at der indrettes et nyt beskæftigelsessystem, som i højere grad end i dag er tilpasset virksomhedernes behov. Vi håber, at politikerne nu vil rydde gevaldigt ud i bureaukratiet og sikre, at der kun er én indgang for virksomhederne på beskæftigelsesområdet.” 

SMVdanmark vil i de kommende politiske forhandlinger arbejde for, at den endelige aftale sikrer reel forenkling og forbedrer virksomhedernes adgang til kvalificeret arbejdskraft

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

05.05.2026Designbase.dk

Ny B2B-analyse: Tre tendenser hos indkøbere

04.05.2026Designbase.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

30.04.2026Designbase.dk

Nye regler skærper krav til grøn markedsføring

29.04.2026Designbase.dk

Ny direktør for Texcare hos Messe Frankfurt

29.04.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Det store comeback: iRobot sætter ny standard for robotrengøring i 2026

28.04.2026Designbase.dk

Erhvervstillid stiger – men pres på byggeri og SMV’er

27.04.2026Designbase.dk

Ny EU-vejledning om emballage får betydning for virksomheder

27.04.2026Designbase.dk

Webshop politianmeldt for vildledende priser

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023