Sug med god samvittighed

Nuance lancerer nu sugerør i god stil og med god samvittighed.

Pressebillede: Nuance, F&H.

De nye sugerør i stål fra Nuance er et rent og meget bæredygtigt alternativ til plastiksugerør. De kan bruges igen og igen, og miljøet belastes derfor ikke med plastikaffald. Sugerørene er produceret i højkvalitets rustfri stål. De knækker ikke, og er desuden garanteret fri for skadelig kemi. De kan anvendes til såvel kolde som varme drikke.

Sugerørene måler 0,8 mm i diameter og er dermed en anelse større end de gængse sugerør, hvilket også gør dem velegnet til tykkere drikke som smoothies og suppe. Fås i to længder (15 & 21,5 cm), hvor de korte især er velegnet til børn og lave glas og krus. De kan gå i opvaskemaskinen, men dog anbefales håndopvask for at forlænge levetiden. Der medfølger en praktisk, lille rengøringsbørste.

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

27.11.2025Designbase.dk

Kram & kærlighed siden 1996

24.11.2025Designbase.dk

Borddækning – skab stemningen til fest

24.11.2025aida a/s

Sponseret

RAW Jul inviterer naturen indenfor

21.11.2025aida a/s

Sponseret

Confetti udvider farveuniverset: Vanilla samler paletten – og Chocolate melder sin ankomst

12.11.2025Designbase.dk

En julehyldest til kunsthåndværket

10.11.2025Designbase.dk

Blå jul

15.09.2025F&H Group A/S

Sponseret

FRA MAT TIL BLANK: THEBE-KLASSIKEREN FÅR NY GLANS

09.09.2025F&H Group A/S

Sponseret

RETROKLASSIKEREN FOCUS DE LUXE FEJRER 70-ÅRS JUBILÆUM

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023