Tag på fisketur

Foto: Fiskars..

Arabias sæsonsæt for 2022 fortsætter det velkendte tema omkring Mumifamiliens hyggelige sommeraktiviteter med fokus på yndlingshobbyen fiskeri. På charmerende vis udfoldes små historier på de to sæsonsteldeles illustrationer. 

De er skabt i samme stil og udtryk med glade og indbydende farver som i de fem foregående sommerspecialproduktioner. Illustrationerne til Fisketur sættet er en speciel kollage af motiver lånt fra tre forskellige tegneserier skabt af Tove og Lars Jansson: Mumi og havet (oprindelig udgivet i 1957), Rejsen til Misantropolis (1959), og Mumi og den gyldne hale (1958).

Sættet består af et krus og en tallerken.

- HCL

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

27.11.2025Designbase.dk

Kram & kærlighed siden 1996

24.11.2025Designbase.dk

Borddækning – skab stemningen til fest

24.11.2025aida a/s

Sponseret

RAW Jul inviterer naturen indenfor

21.11.2025aida a/s

Sponseret

Confetti udvider farveuniverset: Vanilla samler paletten – og Chocolate melder sin ankomst

12.11.2025Designbase.dk

En julehyldest til kunsthåndværket

10.11.2025Designbase.dk

Blå jul

15.09.2025F&H Group A/S

Sponseret

FRA MAT TIL BLANK: THEBE-KLASSIKEREN FÅR NY GLANS

09.09.2025F&H Group A/S

Sponseret

RETROKLASSIKEREN FOCUS DE LUXE FEJRER 70-ÅRS JUBILÆUM

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023