Takt har underskud for femte år i træk

Investorer giver møbelvirksomheden Takt en meget tiltrængt kapitaludvidelse på lidt over ti millioner kroner. Det skriver Wood Supply.

Foto: Takt

”Den vækst, som vi havde planlagt efter kom ikke, og derfor har vi måttet justere. Man kan måske godt sige, at vi retrospektivt var for optimistiske, men man må også anerkende, at den situation som hele branchen kigger ind i lige nu er ekstraordinær”, fortæller grundlægger og administrerende direktør i Takt Henrik Taudorf Lorensen til Wood Supply.

Grundlæggeren havde forventet, at 2023 ville blive et underskudsår for virksomheden, men havde ikke forventet et underskud i den størrelsesorden. Det er nemlig andet år i træk, at Takt præsenterer et årsregnskab med mere end syv millioner i underskud. Ifølge Henrik Taudorf Lorensen er dette imidlertid ikke et tegn på, at kunderne mangler interesse for Takts produkter.

”Vi ser ikke indikationer på, at udviklingen er relateret til vores konkrete produkter. Tværtimod oplever vi stor tilfredshed, ligesom vi differentierer os meget stærkt på bæredygtighed, certificeringer og CO2-gennemsigtighed som er noget både private og B2B-delen i høj grad efterspørger. Det er et spørgsmål om, at forbrugerne prioriterer andre ting end at købe møbler lige nu. Vi ser fortsat god vækst i vores B2B-forretning”, forklarer Henrik Taudorf Lorensen.

Virksomheden har iværksat en række omstruktureringer i form af omlæggelse af omkostninger og opsigelse af medarbejdere, hvilket skal hjælpe med næste års regnskab.

”Vi har lavet den omstilling, der skal til for at rette op, og nu er det så planen, at vi i løbet af i år kan begynde at opbygge egenkapital på n,”, slutter Henrik Taudorf Lorensen af.

IDL

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

23.04.2026Designbase.dk

Feel Design vil ind på det danske møbelmarked

14.04.2026Designbase.dk

Salone 2026 samler over 1.900 udstillere og lancerer nye initiativer

13.04.2026Designbase.dk

FurnitureFair vokser: Messe C samler branchen i Fredericia

13.04.2026OJ Living ApS

Sponseret

OJ Living skruer op for sin messestrategi

10.04.2026House Nordic ApS

Sponseret

Vi skaber rum til vækst

10.04.2026Grafu baldai, Ltd.

Sponseret

Fra Litauen med håndværk: GRAFU bringer polstrede kvalitetsmøbler til Skandinavien

10.04.2026Wacore A/S

Sponseret

Vandsengen er tilbage – oplev en ny standard for komfort, støtte og søvnkvalitet

08.04.2026Designbase.dk

Dansk møbelkæde kollapser efter konkurs i moderselskab

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023