Umage erstatter alle tekstiler med bæredygtig variant

Umage udskifter nu alle tekstilerne på tværs af sine kollektioner med en bæredygtig tekstilkollektion, der er produceret af plastikaffald.

Foto: Umage..

Umage vil være en del af en bæredygtig og ansvarlig fremtid. Derfor udskifter designvirksomheden nu alle sine tekstiler ud med en 100 procent genanvendt og certificeret slags. Tekstilkollektionen har fået det sigende navn Horizons. 

“De nye tekstiler hedder Horizons, netop for at minde os, at en lysere fremtid er i sigte, hvis vi alle gør en bæredygtig indsats”, siger Søren Ravn Christensen, der er chief creative developer og medejer af Umage.

Motiveret af behovet for forandring og mindskning af det aftryk, virksomheden har på planeten, skal Horizons reducere plastikforurening og forvandle materialet til brug ved møbler. Tekstilerne er nemlig produceret af plastikaffald og genanvendt til nye formål. 

Derudover er tekstilerne certificeret af Global Recycled Standard og OEKO-TEX, for at sikre, at ingen sundheds- eller miljøskadelige stoffer er til stede. 

Indtil videre er tekstilerne til at finde i flere af Umages kollektioner, blandt andet The Reader, A Conversation Piece, Time Flies, Treasures og Audacious.

Den miljøvenlige tekstilkollektion er tilgængelig i fire farver; ‘sugar brown’, ‘white sands’, ‘sterling’ og ‘shadow’.

- HCL

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

06.05.2026Designbase.dk

International vækst løfter Salling Group til rekordniveau

05.05.2026Designbase.dk

Ny B2B-analyse: Tre tendenser hos indkøbere

04.05.2026Designbase.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

30.04.2026Designbase.dk

Nye regler skærper krav til grøn markedsføring

29.04.2026Designbase.dk

Ny direktør for Texcare hos Messe Frankfurt

29.04.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Det store comeback: iRobot sætter ny standard for robotrengøring i 2026

28.04.2026Designbase.dk

Erhvervstillid stiger – men pres på byggeri og SMV’er

27.04.2026Designbase.dk

Ny EU-vejledning om emballage får betydning for virksomheder

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023