Yndefuld, selv i læder

PR-foto..

I 1952 designede arkitekt Poul M. Volther den ikoniske dronningestol, der er opkaldt og skabt efter hustruen Jørna. Siden den yndefulde klassiker blev sat i produktion igen i 2019, har den været at finde i et væld af smukke farver.

Dette forår kan FDB Møbler endnu engang udvide kollektionen og tilbyde den alsidige lænestol med sæde- og ryghynde i sort eller cognacfarvet læder, hvor stellet som altid er skabt i enten sort eller naturfarvet FSC-certificeret eg. 

Lædermaterialet er ikke blot smukt, men også yderst modstandsdygtigt og nemt at vedligeholde - og det unikke samspil mellem formsprog og gennemtænkte detaljer skaber igen et smukt og tidløst design, der matcher enhver indretning uanset tidens tendenser.

- HCL

Hong Kong Trade Development Council (HKTDC)

Sponseret

Hong Kong Gifts and Premium Fair og Home InStyle afslører markedstrends i april 2026

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

08.04.2026Designbase.dk

Dansk møbelkæde kollapser efter konkurs i moderselskab

26.03.2026Designbase.dk

Dietsch åbner flere døre til Danmark på Furniture Fair

17.03.2026Designbase.dk

Actona vender glad tilbage til Furniture Fair

06.02.2026Designbase.dk

En fokuseret genstart for den internationale møbelbranche

21.01.2026Designbase.dk

Inside Norway fylder 20 år: Norsk designeksport mellem succes og usikker fremtid

26.12.2025Designbase.dk

OJ Living udvider på MESSE C Furniture Fair

10.12.2025Designbase.dk

imm cologne 2026 samler designbranchen i Köln

24.11.2025Designbase.dk

Fredericia Furniture styrker sit fokus på ansvarlig udvikling med ny Head of Impact

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023