120 år med Arne Jacobsen

Foto: Silka Design..

I år er det 120 år siden at Arne Jacobsen blev født, og voksede op til at blive en af Danmarks mest anerkendte formgivere. Hos Sika-Design har man videreført Arne Jacobsens ikoniske Paris lænestol. Lænestolens skulpturelle formsprog gør, at den stadig den dag i dag fremstår elegant i både klassiske og moderne omgivelser.

I 1929 gjorde Arne Jacobsen sig igen internationalt bemærket, da han sammen med Flemming Lassen skabte konceptet ‘Fremtidens hus’.

Som en del af husets indretning indgik stolen, som både er kendt som Fremtidens stol, Skovsneglen og Paris-stolen - ud fra den antagelse, at det var selvsamme stol, der blev præmieret i 1925.

- HCL

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Så er det sæson for sommerdyner

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

26.03.2026Designbase.dk

Dietsch åbner flere døre til Danmark på Furniture Fair

17.03.2026Designbase.dk

Actona vender glad tilbage til Furniture Fair

06.02.2026Designbase.dk

En fokuseret genstart for den internationale møbelbranche

21.01.2026Designbase.dk

Inside Norway fylder 20 år: Norsk designeksport mellem succes og usikker fremtid

26.12.2025Designbase.dk

OJ Living udvider på MESSE C Furniture Fair

10.12.2025Designbase.dk

imm cologne 2026 samler designbranchen i Köln

24.11.2025Designbase.dk

Fredericia Furniture styrker sit fokus på ansvarlig udvikling med ny Head of Impact

21.11.2025Designbase.dk

Møbelmesse tager næste skridt efter stærk premiere

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023