Dansk design udstilles i Kinas svar på MoMA

Den såkaldte "New Danish Modern"-udstilling, der præsenterer dansk design fra efterkrigstiden frem til i dag, skal snart møde det kinesiske publikum i Power Station of Art, der er Kinas svar på The Museum of Modern Art i New York.

Design denmarks udstilling REFLECTIONS vist under Creative Expo Taiwan på initiativ af Taiwans kulturministerium i 2016. Foto: designboom.

Fra den 12. maj til den 30. juni vil velkendte navne som Fritz Hansen og Bang & Olufsen samt en række spirende danske designtalenter blive udstillet i Power Station of Art, der er Kinas svar på The Museum of Modern Art i New York. Udstillingen, der hedder "New Danish Modern – REFLECTIONS of Danish Design", skal promovere dansk design for et kinesisk publikum med en voksende interesse for danske designprodukter og designløsninger.

Bag designudstillingen i Power Station of Art står Generalkonsulatet i Shanghai, online-design-portalen ENIITO og Design denmark, som er gået sammen om at styrke kendskabet til dansk design i Kina. Det skriver Design denmark på sin hjemmeside.

– Udstillingen viser, at dansk design bygger på en stærk tradition, der går tilbage til Danish Modern-æraen, men også, at Danmark har nye og meget talentfulde designere og brands, der bærer styrkepositionen videre. Dansk design er måske et af de stærkeste brands, vi har internationalt, men vi kan folde fortællingen om vores styrkeposition endnu bedre ud og understøtte eksporten, siger Henrik Weiglin, der er direktør i Design denmark.

Udstillingen finder sted i en tid, hvor efterspørgslen på dansk design er stor – Kinas egenproduktion vokser, og der er politisk vilje i det købestærke land, hvilket giver et helt konkret behov for dansk know-how.

– Den voksende kinesiske middelklasse udgør et enormt potentiale for eksporten af dansk design. Der er tale om en stor og købestærk gruppe, som samtidig efterspørger lige præcis det, danske designere er leveringsdygtige i – nemlig unikke designprodukter i høj håndværksmæssig kvalitet. Vi tager til Shanghai for at fremvise en underskov af talentfulde designere, som kommer til at tegne dansk designs fremtid og for at indfri forretningspotentialet, siger Thomas Brixen, der er aministrerende direktør i ENIITO.

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

11.02.2026Designbase.dk

Opdag svindel før tabene opstår

11.02.2026Designbase.dk

Find den rette efteruddannelse

10.02.2026Designbase.dk

Montana Furniture gennemfører skifte på posten som bestyrelsesformand

09.02.2026Designbase.dk

Ny analyse: Kommunerne svigter SMV’er i offentlige udbud

03.02.2026Designbase.dk

Nye bogføringskrav kan ramme 40.000 virksomheder uden varsel

02.02.2026Designbase.dk

Danske virksomheder er klar til europæisk teknologi

02.02.2026Designbase.dk

SMVdanmark roser ny cyberaftale: Vigtig styrkelse af erhvervslivets digitale sikkerhed

30.01.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Roomba ruller videre: iRobot styrker fundamentet og sætter kurs mod næste kapitel

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023