Design denmark får ny adm. direktør og direktion

Design denmark har fundet sin nye adm. direktør: Henrik Weiglin. Samtidig nedsættes en direktion, hvor Abelone Varming udnævnes til udviklingsdirektør.

Henrik Wieglin, som skal være ny adm. direktør hos Design denmark..

Designalliancen Design denmark får nu en ny organisering af sin ledelse. Det sker med nyudnævnelserne af Henrik Weiglin som administrerende direktør og Abelone Varming som udviklingsdirektør.

Bestyrelsesformand i Design denmark og Global Head of Strategic Alliances i Designit, Martin Delfer, siger om Design denmarks nye profiler:

”Med Henrik får vi en sjælden kombination af driftssikkerhed, forretningsforståelse og visionært udsyn. Samtidig er vi rigtigt godt tilfredse med at skabe en direktionsstruktur, der også føjer kreative og designfaglige kompetencer til Design denmarks daglige ledelse; Abelone er en stærk designfaglig profil, som har talent for at opbygge relationer mellem medlemmer, virksomheder og samarbejdspartnere. Og de to har tilsammen de kompetencer, vi mener, der skal til, for at videreudvikle vores projektorganisation”.

Læs også: Design denmark-direktør får internationalt topjob

Henrik Weiglin har siden den. 1. september 2016 fungeret som vicedirektør i Design denmark, og før dét var han ansat som designalliancens medlemschef. Han har også arbejdet som sekretariatsleder hos brancheorganisationen for IT-virksomheder, ITB. Henrik er uddannet BA. Oecon.

”Jeg glæder mig til at skrue endnu mere op for alliancetankegangen, som er dét, Design denmark bygger på. Jeg tror på, at netop alliancerne – mellem designere og virksomheder, mellem skoler og erhvervsliv, mellem globale udfordringer og danske designløsninger, og mellem offentlige og private spillere, er dét, som skaber værdi og forretning for den enkelte designer og for branchen som helhed”, siger Henrik Weiglin.

Abelone Varming er uddannet grafisk designer og er grundlægger af designvirksomheden Punktum Design, hvori hun fortsat vil være partner. Abelone har fungeret som designfaglig næstformand i Design denmarks bestyrelse, som hun nu træder ud af. Abelone Varming tiltræder jobbet pr. 1. februar 2017.

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

27.02.2026Designbase.dk

F&H splitter forretningen i lager og hovedkontor

27.02.2026Designbase.dk

Problemer på de digitale markedspladser

27.02.2026Designbase.dk

Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv

26.02.2026Designbase.dk

Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne

25.02.2026Xilium

Sponseret

5 tegn på at din engrosvirksomhed er vokset fra e-conomic

25.02.2026Designbase.dk

Stigende forsikringspriser presser SMV’erne

25.02.2026Designbase.dk

92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter

24.02.2026Designbase.dk

Producentansvaret skal være materialeneutralt

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023