Detailsalget stiger før julesalg

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at detailsalget fortsat stiger og stiger.

Oktober var endnu en god måned for dansk detailhandel. Detailsalget i denne måned var 0,5 procent højere end i september, viser tal fra Danmarks Statistik.

Ifølge detailfolk.dk var oktober måned på det højeste niveau siden maj 2011. Dette års oktober-tal var endvidere 2,0 procent højere end oktober 2014.

”Salget i oktober blev trukket op af en fremgang pa? 1,9 procent i salget af beklædning mv., der dog kun udgør 10 procent af det samlede salg. Der var også fremgang i salget af andre forbrugsvarer, der blandt andet består af elektronik, husholdningsudstyr og fritidsprodukter og udgør 45 procent af det samlede salg. Her var der en stigning pa? 0,5 procent, og niveauet for denne varegruppe er nu det højeste i fem år”, oplyser Danmarks Statistik.

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

30.04.2025Designbase.dk

CSRD-rapporteringskrav sat i bero

29.04.2025Dimex

Sponseret

Nordstil 2025: Livsstilsmessen i Hamborg, der sætter tonen for sæsonens trends

29.04.2025Designbase.dk

Ny analyse: Skrankepaver stort problem for danske virksomheder

29.04.2025Designbase.dk

2026-farverne siger “Velkommen hjem”

28.04.2025Designbase.dk

Temu skruer op for charmeoffensiven

25.04.2025Designbase.dk

Er du i tvivl om toldsatserne til USA? Nyt værktøj giver dig overblikket

24.04.2025Designbase.dk

Nye regler om generationsskifte

23.04.2025Designbase.dk

Nordiske startups indtager København

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023