Er din virksomhed omfattet af de nye regler om producentansvar?

Alle er i princippet omfattet, men der er visse undtagelser for mikrovirksomheder

Foto: 123RF.com

Fra 1. januar 2025 blev alle virksomheder, der bringer emballage i omløb, omfattet af de nye regler om producentansvar for emballage. Hvis din virksomhed er omfattet, skal du sørge for, at emballagen håndteres og genanvendes på en bæredygtig måde. Sådan lyder det fra SMVdanmark, der videre slår fast, at det betyder, at din virksomhed skal deltage i finansieringen til håndtering og genanvendelse af emballageaffald. 

Reglerne omfatter alle virksomheder, der producerer, importerer eller sælger emballerede varer på det danske marked, men indeholder visse undtagelser for mikrovirksomheder.

Er din virksomhed en mikrovirksomhed?

SMVdanmark har nedfældet nogle retningslinjer, der er lette at følge.

En virksomhed betegnes som en mikrovirksomhed, hvis den opfylder følgende kriterier:

  • Har færre end 10 ansatte, og
  • En årlig omsætning på ca. 15 mio. DKK.

Opfylder din virksomhed ovenstående krav, kan din virksomhed være undtaget fra producentansvaret. Denne undtagelse skyldes, at mikrovirksomheder anses for at have en minimal påvirkning på den samlede mængde emballage i omløb.

Hvornår er mikrovirksomheder ikke undtaget fra producentansvaret?

Som udgangspunkt er mikrovirksomheder undtaget fra producentansvaret medmindre din virksomhed:

  • Importerer emballage til det danske marked:
  • Hvis din mikrovirksomhed importerer emballage eller emballerede produkter til Danmark, skal den opfylde producentansvaret, uanset sin størrelse.

Fjernsalg til slutbrugere i udlandet:

Hvis din virksomhed via fjernsalg sælger emballerede produkter direkte til slutbrugere i andre EU-lande, kan din virksomhed være omfattet af producentansvaret i de lande, hvor slutbrugerne befinder sig.

Er din virksomhed alligevel omfattet af producentansvaret for emballage, skal I registrere jer i producentansvarsregistret (DPA) og hvert år indberette de emballagemængder, som I tilgængeliggør på det danske marked. Derudover skal I melde jer ind i én eller flere kollektive ordninger, der kan håndtere producentansvaret på deres vegne. Disse ordninger står for at indsamle og genanvende emballageaffald samt sikre korrekt rapportering til myndighederne.

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

07.11.2025Designbase.dk

Genanvendelsesindustrien: Bevar affaldssorteringen

06.11.2025Designbase.dk

Forbrugere snydes stadig i stort omfang af danskklingende netbutikker

06.11.2025Antex Plast A/S

Sponseret

Udvidet samarbejde med Montana Furniture

04.11.2025Designbase.dk

Bøde på 400.000 kroner for skjulte abonnementer

04.11.2025Designbase.dk

Ny analyse: SMV’ernes fremtidsforventninger rammer lavpunkt – industrien trækker ned

03.11.2025Formland

Sponseret

MCH gør status: Fra visioner til virkelighed

03.11.2025Designbase.dk

Private virksomheder øger deres grønne indkøb markant

03.11.2025Designbase.dk

Kan din lønfastsættelse klare ”velkommen på forsiden”-testen?

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023