Et grønnere badeværelse

PR-foto..

I Georg Jensens Damasks nye kollektion af sildebensvævede frotté er håndklæderne skabt i fine økologiske bomuldsgarner.

Håndklædet Herringbone er vævet, så det består af lige, smalle rækker af korte, parallelle linjer, der skiftevis hælder skråt den ene vej og skråt den anden vej, så det minder om strukturen i fiskeben, hvilket giver håndklædet et grafisk udtryk, der giver et elegant modspil til badeværelsets glatte, skinnende fliser. Ud over at give Herringbone et visuelt udtryk, bliver vævningen også ekstra levende, da den skifter karakter alt efter, hvordan lyset falder.

Herringbone kommer i to størrelser og i tre farver; white pepper, cognac og pine – varme nuancer af henholdsvis hvid, gylden og grøn, der ud over at bringe varme til badeværelset også passer til både lyse, mørke og neutrale nuancer.

- HCL

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

10.10.2025Dimex aps

Sponseret

Christmasworld, Creativeworld og Ambiente

10.10.2025Designbase.dk

Hammel Furniture og Stilling går sammen om showroom

10.10.2025Dimex aps

Sponseret

Make the Market Moment Yours

09.10.2025Designbase.dk

EuroShop 2026 fejrer 60 år som verdens førende retailmesse

06.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living på Bæredygtighedsfestival: Forbrugerne vil have mere end bare indretning

06.10.2025Designbase.dk

Fokus på belysning

06.10.2025Designbase.dk

Stockholm Furniture Fair 2026 er aflyst

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023