Første dom for greenwashing

Koldings Byret har afsagt landets første dom i en straffesag om greenwashing. AYA&IDA er dømt for vildledende markedsføring med udsagn om bæredygtighed.

Foto: 123RF.com

Retten i Kolding har afgjort en historisk sag: For første gang er en dansk virksomhed blevet dømt for greenwashing. AYA&IDA, der blandt andet sælger drikkeflasker i rustfrit stål, er idømt en bøde på 140.000 kroner for at have brugt vildledende udsagn om miljø og bæredygtighed i sin markedsføring.

Sagen drejer sig om virksomhedens brug af formuleringer som “den bæredygtige drikkeflaske”, “bæredygtige hverdagsprodukter” og “sunde for dig og planeten”, som fremgik på både hjemmeside, sociale medier og produktemballage gennem årene 2021-2024. Ifølge dommen har AYA&IDA ikke kunnet dokumentere, at produkterne var mere miljøvenlige end andre tilsvarende flasker på markedet.

Retten vurderer, at udsagnene blev brugt for at fremme salget – og at markedsføringen derfor var vildledende. Forbrugerombudsmanden politianmeldte virksomheden i 2024 med den begrundelse, at rustfrit stål og færre mikroplastpartikler ikke i sig selv udgør særlige miljøfortrin sammenlignet med lignende produkter.

Forbrugerombudsmand Torben Jensen fremhæver dommens principielle betydning: Virksomheder må ikke give indtryk af, at deres produkter er grønnere, end de reelt er, og de skal kunne dokumentere alle miljø- og bæredygtighedspåstande. Dommen sender dermed et klart signal til markedet: Greenwashing kan få konsekvenser – både for forbrugernes tillid og for virksomhedernes bundlinje.

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

28.04.2026Designbase.dk

Erhvervstillid stiger – men pres på byggeri og SMV’er

27.04.2026Designbase.dk

Ny EU-vejledning om emballage får betydning for virksomheder

27.04.2026Designbase.dk

Webshop politianmeldt for vildledende priser

22.04.2026Designbase.dk

Stort uudnyttet jobpotentiale blandt MENAPT-indvandrere

21.04.2026Designbase.dk

Offline betalinger kan holde salget i gang ved nedbrud

21.04.2026Designbase.dk

Creativeworld-udstillere donerer kreative materialer

20.04.2026Designbase.dk

Færre konkurser – men pres i flere brancher

20.04.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Stærke franske brands sikres fremtid - CAFOM viderefører Brandt og De Dietrich

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023