Forventningerne i detailhandlen er blandede

Efter en julehandel i fremgang skulle man to, at forventningerne til de kommende måneder var positive i detailhandlen. Men der er både positive og negative udsigter, viser tal fra Danmarks Statistik.

For mange i detailhandlen var julesalget hårdt, men godt – læs også Fremgang i julehandlen. Nye tal fra Danmarks Statistik sår dog tvivl om de kommende tre måneders fremgang. Det skriver detailfolk.dk.

I detailhandlen er der nemlig blandede forventninger til den nærmeste fremtid. For fødevarebranchen er udsigterne nogenlunde positive, mens andre grupper inden for branchen har negative eller uændrede forventninger til salg og salgspriser.

Tallene fra Danmarks Statistik viser desuden, at detailhandlen forventer en øget omsætning over de kommende tre måneder med nettotallet 27. Tallet lå på 29 for december 2014.

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

29.05.2026Designbase.dk

Salone del Mobile hædres med Compasso d’Oro

29.05.2026Designbase.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

28.05.2026Xilium

Sponseret

Hvorfor har du stadig 5 systemer åbne, for at håndtere en enkelt kunde?

27.05.2026Designbase.dk

Googles AI ændrer e-handlens synlighed

26.05.2026Designbase.dk

Rekord i butikstyverier presser detailhandlen

25.05.2026Designbase.dk

Når markedet flytter online, følger både muligheder og vilkår med

22.05.2026Designbase.dk

UMAGE vinder Red Dot Award 2026

21.05.2026Designbase.dk

Åke Axelsson satte mennesket i centrum

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023