Fra plastik til bæredygtige gardiner

Luxaflex præsenterer en ny kollektion af gardiner lavet af 50 procent genanvendt plast fra verdenshavene. Den bæredygtige kollektion indeholder de lange stofgardiner Sea og rullegardinerne Sea-Tex.

Stofgardinerne Sea fås i ti naturlige farver, inspireret af de have og strande langs Stillehavskysten i Mellemamerika, hvor plasten er indsamlet fra. Det spænder fra lyse sandfarver til de nedtonede havblå og oceangrønne nuancer.

 Den genvundne plast, som bruges i stoffet, er kombineret med polyester for at skabe et blødt og bølgende gardin med et luftigt hørlook. 

Vævningerne i Sea-Tex rullegardinerne reflekterer effektivt sollys og varme, hvilket betyder, at vævet holder varmen tilbage, så rummet bibeholder en behagelig temperatur. Sea-Tex er et screenvæv, hvilket giver en god afskærmning for sol og genskin, samtidig med at du kan se ud igennem det.

Rullegardinerne fås i fem forskellige farver og skræddersyes, ligesom Luxaflex’ øvrige kollektioner, efter eget ønske og behov.

- HCL

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

09.07.2025Designbase.dk

Bæredygtige produkter, der driver salget

08.07.2025Designbase.dk

Interior Lifestyle China 2025 styrkes

08.07.2025Designbase.dk

Society of Lifestyle lancerer webshop i Sverige

08.07.2025Designbase.dk

Vi skal skabe en stærk helhedsoplevelse

07.07.2025Designbase.dk

IHA opretter toldfritagelsesprogram

04.07.2025Designbase.dk

Formex præsenterer designtalenter

03.07.2025Designbase.dk

Et nyt perspektiv på mode og accessories

01.07.2025Designbase.dk

Hun er en popcornmaskine af ideer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023