Fusionen mellem natur og teknologi

Umage præsenterer den nye lampe, Hazel. Inspireret af naturens hasselnød har lampens afrundede form, messingdetaljerne og dets bløde lys evnen til skabe et varmt og minimalistisk udtryk.

Foto: Umage..

De solide materialer og LED-teknologien gør denne lampe til den perfekte krydsning mellem organiske former og teknologiens funktioner.

Det sorte børstede stål og messingbunden tilføjer et ekstravagant udtryk til designet. Hazel har et indbygget LED-panel med en hvid diffusor, der sikrer en blød belysning i rummet. 

Lampen er kompatibel med strømskinner, og er dæmpbar ved brug af en ekstern lysdæmper. Hazel fås i to størrelser, hvilket udvider indretningsmulighederne med lampen, og gør den ideel til mange formål og omgivelser.

Lampen er designet af den danske designer Jacob Rudbeck med en baggrund fra Det Kongelige Danske Kunstakademi, Arkitekthøjskolen.

- HCL

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

16.03.2026Designbase.dk

WOUD får fast adresse i København

12.03.2026Designbase.dk

STOFF Nagel får nyt showroom

10.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

10.03.2026Designbase.dk

Light + Building 2026 sætter fokus på elektrificering og intelligente bygninger

10.03.2026Designbase.dk

Første dansker for Foscarini

10.03.2026Designbase.dk

Det er blevet en livsstil at være udendørs

09.03.2026Designbase.dk

Stockholm Design Week vender tilbage – med design for alle

09.03.2026Designbase.dk

Innovation og bæredygtighed hyldet ved Designplus Award

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023