Gik du glip af Formland? Se efterårets nyheder fra aida

På Formland præsenterede vi efterårets designnyheder fra aida. Fra RAW i hvidt porcelæn til flere farver i LIFE IN COLOUR og nye elementer i FSC®-certificeret træ. Var du ikke med på messen? Her kan du få et overblik over de nyheder, du gik glip af.

Foto: aida A/S

25.08.2026

Sponseret

aida a/s

RAW Pure Porcelain
I år kan RAW fejre 10-års jubilæum, og det markeres med et helt nyt kapitel. RAW Pure Porcelain viderefører det karakteristiske formsprog fra stentøjet til et nyt materiale: hvidt porcelæn.

Porcelænet har uglaserede detaljer, som skaber en smuk kontrast til den rene, hvide overflade. Serien består af skåle, krus med og uden hank samt tallerkener til frokost, suppe, middag og dessert. Alle dele er fremstillet i dobbeltbrændt porcelæn med ridsefri glasur.

Foto: aida A/S

Foto: aida A/S

Foto: aida A/S

LIFE IN COLOUR får nye farver og en fin karaffel
Art har fået nye farver og en helt ny karaffel. De lette glas i slidstærkt borosilikatglas er kendetegnet ved den tynde farvede linje langs kanten, som tilføjer et strejf af farve til bordet. Drikkeglassene på 29 cl kommer i Lavender, Apricot og Olive, mens den nye karaffel på 1,2 liter fås i Pistachio, Chili og Candyfloss. Det giver endnu flere muligheder for at mikse farverne med hinanden og med resten af LIFE IN COLOUR-universet.

Foto: aida A/S

Foto: aida A/S

Teaktræ til køkken, servering og indretning
RAW Teak udvides også med nye designs, som alle er fremstillet i FSC®-certificeret teaktræ. De nye serveringsbakker kommer i to størrelser: 38 x 31 cm og 45 x 38 cm. Den bølgede kant gør dem nemme at bære, og bakkerne er oplagte at bruge til alt fra morgenkaffe på sengen til at tage glas, service og bestik med ud på terrassen eller i haven.

En længe ventet nyhed er skærebrætterne i endetræ, hvor træets fibre vender op mod skærefladen. Det giver det karakteristiske mønster af sammensatte træstykker og gør samtidig overfladen mere skånsom mod knivens æg. De kommer i to forskellige størrelser, 45 x 33 cm og 55 x 35 cm, og har både en dyb saftrille og praktiske gribehåndtag.

RAW Teak byder også på en større udgave af den populære kopreol. Den nye variant måler 70 x 58 cm og har plads til endnu flere kopper, så samlingen kan blive en synlig del af indretningen. Reolen fungerer både som praktisk opbevaring og som en dekorativ udstilling af alt fra yndlingskopper til glaskunst og børnenes kreationer.

Foto: aida A/S

Nye designs i FSC®-certificeret akacietræ
Akacietræets varme farve og flotte finish har også fået plads blandt efterårets mange nyheder. Den praktiske bordskåner kan foldes ud til 60 cm, når varme gryder, pander og fade skal på bordet, og fylder mindre, når den ikke er i brug. 

Til serveringen kommer et nyt tapasbræt med ben, der løfter serveringen fra bordet og skaber wow-effekt. Brættet måler 60 x 24 cm og har derfor god plads til at anrette alt fra tapas og oste til frugt og kage. Akacietræets naturlige variationer i farve og struktur giver hvert bræt sit eget udtryk. 

Foto: aida A/S

Foto: aida A/S

Serveringsdele i guld fra atelier
Det guldfarvede bestik fra atelier har allerede sat sit præg på borddækningen, og nu kommer der to nye serveringssæt i rustfrit stål med guldfarvet finish. Kagesættet består af en kagespade og fire kagegafler, der gør serveringen ekstra festlig, når der kommer gæster. 

Til middagen kommer et serveringssæt med sauceske, kartoffelske, salatgaffel, salatske og kagespade. Fra de varme retter og salaten til kaffe med kage holdes serveringen i samme elegante stil. Det tidløse design passer til alle anledninger og er elegant at kombinere med både porcelæn og stentøj. 

Foto: aida A/S

Foto: aida A/S

Flere dele til serveringen fra Gastro
Fra den varme gryderet midt på bordet til pålæg og kage. Gastro udvides med nye serveringsdele fremstillet i rustfrit stål og med seriens enkle og stilrene udtryk.

En ny opøser kan bruges til både madlavning og servering af supper, gryderetter og saucer. Med den lille pålægsgaffel er det nemt at byde på pålæg, ost, oliven og andre fælles anretninger på spisebordet. Serien har også fået en kagespade samt en frokost- og dessertkniv, der passer til alt fra frokost til dessert og kage. 

Klar til efteråret
Med efterårets nyheder er der inspiration til både borddækning, køkken og indretning. Nye materialer, farver og designs gør det muligt at sætte sit eget præg på hjemmet, uanset om du er til farve, varmt træ eller mere afdæmpede toner.

Mere fra...

25.08.2026aida a/s

Sponseret

Gik du glip af Formland? Se efterårets nyheder fra aida

21.08.2026aida a/s

Sponseret

RAW Unique: Mundblæste glas med karakter

17.08.2026aida a/s

Sponseret

Cozy Christmas: Nyt julestel til bordet

14.08.2026aida a/s

Sponseret

Årets julegaveidéer fra RAW Teak: Nyheder til køkken og hjem

30.07.2026aida a/s

Sponseret

RAW fejrer 10-års jubilæum med nyt stel i porcelæn

28.07.2026aida a/s

Sponseret

Flyt måltidet udenfor med dækkeservietter fra RAW

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Copyright 2023