Hank op i lampen

Nye lamper fra Rosendahl, der kan bruges ude og inde.

Pressebillede: Rosendahl.

Som led i etableringen af brandets nye belysningskategori introducerer Rosendahl Soft Spot Solar; et elegant, bærbart LED-design i bruneret stål og opalplast, der hanker op i den hyggelige stemning og kaster lys over hverdagens øjeblikke, der hvor de leves. Forårets lanternenyhed lader op ved både USB og solenergi og kan dermed bruges året rundt indendørs samt på terrassen, i gården eller ved stranden. Soft Spot Solar findes i tre størrelser og er skabt af Maria Berntsen, som tidligere har nytænkt glaslanternen og nu omsætter sin formgivning og funktionalitet til nye materialer.

Soft Spot Solar har et dæmpet lys svarende til en glødepære, der sætter intimt og varmt lys på omgivelserne i op til 15 timer, før den skal genoplades. Soft Spot Solar i bruneret stål med opalplast og skumringssensor findes i tre størrelser (H: 18,5, 25 og 34 cm).

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

16.03.2026Designbase.dk

WOUD får fast adresse i København

12.03.2026Designbase.dk

STOFF Nagel får nyt showroom

10.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

10.03.2026Designbase.dk

Light + Building 2026 sætter fokus på elektrificering og intelligente bygninger

10.03.2026Designbase.dk

Første dansker for Foscarini

10.03.2026Designbase.dk

Det er blevet en livsstil at være udendørs

09.03.2026Designbase.dk

Stockholm Design Week vender tilbage – med design for alle

09.03.2026Designbase.dk

Innovation og bæredygtighed hyldet ved Designplus Award

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023