Hank op i lampen

Nye lamper fra Rosendahl, der kan bruges ude og inde.

Pressebillede: Rosendahl.

Som led i etableringen af brandets nye belysningskategori introducerer Rosendahl Soft Spot Solar; et elegant, bærbart LED-design i bruneret stål og opalplast, der hanker op i den hyggelige stemning og kaster lys over hverdagens øjeblikke, der hvor de leves. Forårets lanternenyhed lader op ved både USB og solenergi og kan dermed bruges året rundt indendørs samt på terrassen, i gården eller ved stranden. Soft Spot Solar findes i tre størrelser og er skabt af Maria Berntsen, som tidligere har nytænkt glaslanternen og nu omsætter sin formgivning og funktionalitet til nye materialer.

Soft Spot Solar har et dæmpet lys svarende til en glødepære, der sætter intimt og varmt lys på omgivelserne i op til 15 timer, før den skal genoplades. Soft Spot Solar i bruneret stål med opalplast og skumringssensor findes i tre størrelser (H: 18,5, 25 og 34 cm).

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

22.08.2025Designbase.dk

Fremad til nye horisonter

22.08.2025Designbase.dk

Etly Klarborgs Årsnisser fylder 25 år

21.08.2025Nääsgränsgården

Sponseret

Vi udstiller på Formex

21.08.2025Designbase.dk

Succes på TrendSet Summer 2025

20.08.2025Designbase.dk

Oslo Design Fair samler 200 brands

20.08.2025Designbase.dk

Formland Autumn 2025: Udtalt udstillerglæde understreger messens relevans

20.08.2025Designbase.dk

Trenden fra Formland: Nuova Nostalgia

19.08.2025Designbase.dk

Så er det jul

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023