Imerco og Inspiration fusion: godkendt eller afvist?

Konkurrencerådet har godkendt fusionen mellem Imerco og Inspiration, men på særlige betingelser.

Efter det til formiddag kom frem at der var afklaring i sagen om fusionen mellem Imerco og Inspiration, har der været forskellige overskrifter i pressen, nogle mener fusionen er afvist og andre godkendt. Men i en pressemeddelelse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen lyder det:

”Konkurrencerådet har godkendt fusionen mellem Imerco og Inspiration, efter at parterne har afgivet tilsagn. Tilsagnene indebærer, at Imerco alene overtager godt halvdelen af Inspirations butikker, og at den hidtidige ejer af Inspiration forpligter sig til at drive de resterende butikker videre samt investere yderligere i en ny og levedygtig kæde”

"Det har været afgørende for vores godkendelse, at der kommer en ny kæde på markedet for detailsalg af boligartikler. Den nye kæde skal være levedygtig og kunne etablere sig som konkurrent. Det, vurderer vi, er tilfældet med parternes tilsagn," siger formand for Konkurrencerådet, professor Christian Schultz.

Imerco skriver i deres pressemeddelelse om sagen at Imerco overtager de 25 største og bedst beliggende butikker fra Inspirationskæden (med en samlet årlig omsætning på 350 mio. kr.). Disse Inspirationsbutikker bliver lukket og transformeret til Imerco i begyndelsen af det nye år og Imerco cementerer dermed sin position som Danmarks største detailkæde inden for sit felt med 180 butikker landet over og en årlig omsætning på 1,5 mia. kr.

”Jeg er meget glad for i dag at kunne meddele, at vi lægger de 25 bedste Inspiration-butikker ind i Imerco og gør Danmarks stærkeste butiks- og gavekæde inden for køkkenudstyr, borddækning, gaver og boligtilbehør endnu bedre for vores kunder. Vi ser et kæmpe potentiale i at satse meget mere inden for bolig- og indretningsudstyr. Med 180 Imerco-butikker kan vi for alvor realisere vores planer om at blive Danmarks bedste butikskæde inden for vores felt,” fortæller Frederik Brønnum, der er administrerende direktør i Imerco-koncernen.

I forbindelse med overtagelsen af de 25 Inspirationsbutikker, har Imerco-koncernen valgt at samle alle aktiviteter under Imerco-navnet og udfaser i den forbindelse Inspiration-brandet. Som led i et krav føres de resterende 20 Inspiration-butikker videre under et andet navn af den hidtidige ejer 3C Retail A/S.

Imerco lancerer yderligere i begyndelsen af 2018 butikskonceptet ”Imerco Home”, som bliver 40-50 større butikker, der - foruden Imerco’s nuværende og velkendte sortiment - vil have et særligt fokus på bolig og indretning.

”Vi ser et stort potentiale i at satse mere på bolig og indretning. I de nye Imerco Home-butikker vil kunderne møde en anderledes og mere spændende butiksoplevelse med nye varer og større fokus på bolig og inspirerende indretning,” fortæller administrerende direktør Frederik Brønnum.

www.imerco.dk

www.kfst.dk

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

08.05.2025Designbase.dk

Hjælp til ildsjælene i landdistrikterne

07.05.2025Designbase.dk

Rapport om den amerikanske interiørbranche

05.05.2025Designbase.dk

Mere fart på europæisk økonomi

05.05.2025Designbase.dk

Farvel til 1.000-kronesedlen

01.05.2025Designbase.dk

Støt medarbejdere med psykiske problemer

30.04.2025Designbase.dk

CSRD-rapporteringskrav sat i bero

29.04.2025Designbase.dk

Ny analyse: Skrankepaver stort problem for danske virksomheder

29.04.2025Designbase.dk

2026-farverne siger “Velkommen hjem”

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023