Jul med mening – når materialer får nyt liv og bliver en del af historien
Julen er fyldt med traditioner, minder og små detaljer, vi vender tilbage til år efter år. Julepynten er en del af netop dét. Vi pakker den nænsomt væk, finder den frem igen næste december – og med tiden bliver den forbundet med vores egne historier.
Hos Lübech Living tror vi på, at julepynt bliver endnu mere meningsfuldt, når produktet også har en historie i sig selv.
Fra overskudspapir til julepynt
En stor del af OOhh Collections julepynt begynder et helt andet sted, end man måske forestiller sig. I stedet for at lade overskudspapir gå til spilde bliver det samlet ind og omdannet til OOhh Zero Waste Paper. Herfra tager materialet ny form og bliver blandt andet til juletræer, stjerner, ornamenter, kranse og dekorative produkter til julens mange små opstillinger.
Det, der kunne være endt som affald, får dermed nyt liv som design.
Samtidig er produkterne håndlavede som en del af OOhh Fair Trade-projektet, hvor kvinder lægger både hænder, tid og håndværk i hvert enkelt produkt. Det betyder, at de små variationer i overflade, form og udtryk ikke er fejl, men en naturlig del af produktets karakter.
Julen bliver smukkere, når der er en historie bag
OOhh julekollektionen er derfor ikke kun skabt til én sæson. Tanken er at skabe julepynt med et tidløst og naturligt udtryk, som kan bruges på nye måder og indgå i forskellige juleuniverser år efter år. For måske ligger noget af julens særlige værdi netop dér: I de ting, vi gemmer. De ting, vi genbruger. Og de ting, der med tiden kommer til at betyde mere, fordi vi kender historien bag dem.
