Vi deler viden med fremtidens blomsterbindere

Hos Lübech Living har vi endnu engang haft fornøjelsen af at byde velkommen til et hold blomsterbinderelever fra Schweiz.

Foto: Lübech Living

Lübech Living har endnu engang haft fornøjelsen af at byde velkommen til et hold blomsterbinderelever fra Schweiz.

Et besøg, som vi sætter stor pris på, og som for os handler om meget mere end at præsentere vores produkter. Det handler om at dele viden, skabe inspiration og være med til at sætte fokus på de muligheder, der findes for at træffe mere miljømæssigt og socialt ansvarlige valg i blomsterbranchen.

Vi tror på, at vidensdeling er en af de vigtigste veje til en mere ansvarlig fremtid.

For hvordan skal vi kunne træffe mere bæredygtige valg, hvis vi ikke kender de alternativer, der findes?

I en kreativ branche som blomsterbranchen spiller materialer, design og æstetik en central rolle. Men bag de produkter, vi vælger at arbejde med, ligger også historier om råmaterialer, produktionsmetoder, ressourceforbrug og de mennesker, der er med til at skabe dem.

Det er historier og sammenhænge, som vi mener, er vigtige at kende. For jo mere viden vi har om de produkter og materialer, vi anvender, desto bedre er vi rustet til at træffe bevidste valg.

Gennem vores produkter arbejder vi med at forene smukt design med omtanke for mennesker og miljø. Blandt andet ved at give overskudsmaterialer nyt liv, udvikle innovative materialer og skabe håndlavede produkter gennem bla. vores OOhh Fair Trade-projekt.

Med besøget ønsker vi at give eleverne et indblik i, hvordan man kan tænke anderledes, når det kommer til materialevalg og produktdesign – og hvordan miljømæssig og social ansvarlighed kan blive en naturlig del af det kreative arbejde uden at gå på kompromis med æstetikken.

For os handler det ikke kun om at udvikle mere ansvarlige produkter. Det handler i lige så høj grad om at gøre viden om alternativerne tilgængelig for dem, der skal bruge dem.

Vi ser derfor en stor værdi i at møde fremtidens blomsterbindere allerede under deres uddannelse. Det er her, nysgerrigheden kan vækkes, nye perspektiver kan opstå, og vaner kan formes.

Når vi deler vores erfaringer og viser konkrete muligheder, håber vi at være med til at gøre det lettere og mere naturligt at vælge produkter med omtanke.

For den grønne omstilling sker ikke alene gennem nye produkter og innovative løsninger. Den kræver også, at viden bliver delt, at mulighederne bliver synlige, og at flere får lyst til at tænke ansvarlighed ind i deres daglige arbejde.

Vores ambition er at bidrage til en udvikling, hvor det mere bæredygtige valg ikke føles som et alternativ, men bliver det naturlige valg.

En stor tak til eleverne fra Schweiz for endnu et inspirerende besøg, for deres nysgerrighed og interesse. Vi håber, at de tager både ny viden og inspiration med sig videre – og at vi sammen kan være med til at skabe positive forandringer i blomsterbranchen. 

Mere fra...

08.10.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Vi deler viden med fremtidens blomsterbindere

07.10.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Jul med mening

31.08.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Maison&Objet

06.08.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Collection - Zero Waste Paper

03.08.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Smukke nye jule designs fra OOhhx

01.07.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Collections nye design: CLAY

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Copyright 2023