Nu skal alle forsendelser til USA toldbehandles

Kurerfirma kan fortsætte leveringer til USA trods nyt dekret

Foto: DHL

USA ophæver den såkaldte de minimis-grænse på 800 USD som følge af en Executive Order fra den amerikanske præsident, Donald Trump. De minimis-grænsen har hidtil gjort det muligt at sende varer med en forholdsmæssigt begrænset værdi toldfrit ind i landet. Den nye ændring betyder imidlertid, at alle forsendelser – uanset værdi – fremover skal toldbehandles. For postselskaber medfører det betydelige udfordringer, og derfor har flere – herunder for eksempel PostNord i Danmark og Sverige – indført et stop for pakker til USA på grund af de uafklarede spørgsmål om toldopkrævning. Men hos kurerselskabet DHL Express er situationen imidlertid en anden og forsendelserne fortsætter.

”Det er vigtigt at understrege forskellen mellem postforsendelser og kommerciel toldbehandling. Hvor postselskaber må afvente nye regler og processer, kan DHL Express fortsat tilbyde vores kunder en stabil leverance til USA og Puerto Rico. Vi står klar med de nødvendige løsninger, så forsendelser kan nå frem – også efter den 29. august, hvor de nye vilkår træder i kraft,” siger Lars Sander Matjeka, der er salgs- og marketingdirektør i DHL Express Danmark.

Kommerciel fortoldning for nu

USA er et af Danmarks vigtigste eksportmarkeder. De nye regler kan derfor få stor betydning – især for små og mellemstore virksomheder. Men med DHL Express’ kurerservice, er det altså fortsat hurtigt at sende pakker til amerikanerne.

”Når vi kan fortsætte vores kurérservice uden afbrydelser, betyder det, at danske virksomheder stadig har adgang til det amerikanske marked, selvom postsystemet er sat på pause. Vi står til rådighed for at rådgive virksomheder om, hvordan de bedst håndterer de nye toldregler,” siger Lars Sander Matjeka.

Postforsendelser til USA håndteres normalt gennem nationale postvirksomheder og USPS (United States Postal Service) via en enklere og billigere fortoldningsproces baseret på verdenspostaftalen. Det er denne mulighed, der nu er midlertidigt lukket for kommercielle forsendelser og alle varer over 100 USD. Kommerciel fortoldning, som DHL Express tilbyder, er dog fortsat tilgængelig, men uden den tidligere toldfrie grænse. Alle varer – også under 100 USD – skal nu fortoldes. Kun gaver fra privatperson til privatperson på op til 100 USD samt dokumenter kan fortsat sendes som hidtil. Men de amerikanske myndigheder vil være på vagt for at sikre, at kommercielle forsendelser ikke bliver sendt som gaver.

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

27.08.2025Designbase.dk

Nu skal alle forsendelser til USA toldbehandles

27.08.2025Designbase.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

26.08.2025Designbase.dk

Sammen om fremtiden: Lifestyle and Design Cluster indfører medlemskab

26.08.2025Designbase.dk

Virksomheder får ikke gavn af lavere elafgift

26.08.2025Designbase.dk

Ny analyse: SMV’erne holder optimisme-niveauet

25.08.2025Designbase.dk

Pas på batterierne

21.08.2025Formland

Sponseret

Bolig Mad Design-messen udvider med ny udgave i MCH Messecenter Herning

15.08.2025Designbase.dk

Plastindustrien om glippet plasttraktat: Vi har brug for globale løsninger

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023