Royal Copenhagen vinder kopisag om mussel-mønstret

Retten til at sælge porcelæn med det velkendte, musselmalede mønster i Danmark er udelukkende Royal Copenhagens. Det har en norsk porcelænsvirksomhed måttet sande, efter Sø- og Handelsretten har undersøgt sagen og afsagt dom.

Royal Copenhagen har nu eneret til at markedsføre Mega Mussel-porcelænet i Danmark. Foto: Fiskars..

Den norske porcelænsvirksomhed Porsgrund Porcelænsfabrik må ikke længere sælge sine krus og tallerkener, der minder om Royal Copenhagens Mega Mussel-porcelæn, i Danmark. Det har Sø- og Handelsretten netop afgjort, skriver finans.dk.

Læs også: Anklage: Nordmændene har kopieret Royal Copenhagen

Royal Copenhagen havde hevet den norske virksomhed i retten med den begrundelse, at serien Maxistå i blå og sort minder for meget om det Mega Mussel-malede porcelæn fra den danske virksomhed, og at Porsgrund derfor havde krænket Royal Copenhagens rettigheder.

Nu er dommen således blevet afsagt, og den slår fast, at nordmændene har krænket Royal Copenhagens varemærke- og ophavsrettigheder.

Et evigtgyldigt mønster?
Retten har desuden afgjort, at Porsgrund skal betale for sagsomkostninger samt 20.000 kroner i erstatning til Royal Copenhagen, som ejes af finske Fiskars.

Læs også: Velkendt mønster på udstilling

Porsgrund skriver på sin hjemmeside, at Maxistrå-serien er en moderniseret maxiverison af det evigtgyldige stråmønster. Royal Copenhagens serie kom på markedet i 2000, mens Porsgrund-serien, som er designet af Trond Hansen og Ragnhild Wik, så dagens lys i 2005.

Mega Mussel fra Royal Copenhagen er en nyfortolkning af det klassiske, musselmalede porcelæn.

- KLZ

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

12.06.2026Designbase.dk

ERP-projekter kræver mere end teknologi

11.06.2026Designbase.dk

Temu-bøde løser ikke konkurrenceproblemet

10.06.2026Designbase.dk

Regler mod greenwashing skærpes i 2026

09.06.2026Designbase.dk

Rosendahl styrker indtjeningen trods modvind

08.06.2026Designbase.dk

SMVdanmark advarer mod nye emballageregler

05.06.2026Designbase.dk

EU sender nye bæredygtighedsstandarder i høring

05.06.2026Designbase.dk

AI og geopolitik presser forbrugsvareindustrien

04.06.2026Designbase.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023