Salone del Mobile i dialog med det kinesiske marked

Salone del Mobile.Milano fortsætter sin indsats for at engagere sig i centrale markeder for italiensk design.

Foto: Salone del Mobile.Milano

Salone del Mobile.Milano fortsætter sin indsats for at engagere sig i centrale markeder for italiensk design. Efter at have haft fokus på USA i september, fokuserer Salone del Mobile på to begivenheder i Kina.

Den første begivenhed finder sted i Shanghai fra 8. til 10. november, hvor Salone del Mobile deltager som partner ved West Bund Art & Design. Her vil Mathilde Cessanis installation The Orbit’s Orbit blive vist i den legendariske bygning The Orbit, hvor installationen vil gå i dialog med over 50 italienske designikoner.

Den anden begivenhed finder sted i Hongkong fra 11. til 21. november, hvor SaloneSatellite Permanent Collection 1998-2024 udstilles. Denne udstilling, som er arrangeret af IDFFHK – International Design Furniture Fair Hong Kong og Designworks Foundation på Arts Pavilion i kulturdistriktet West Kowloon, præsenterer mere end hundrede projekter fra SaloneSatellite Permanent Collection, som er grundlagt og kurateret af Marva Griffin Wilshire.

I 2023 var Italien den største eksportør af møbler til Kina med en eksportværdi på mere end 479 millioner euro. Ved Salone del Mobile.Milano i 2024 var Kina også det land, der havde flest besøgende på messen. De særlige projekter i New York, Shanghai og Hongkong er en del af en ny tilgang til internationale begivenheder, som skal styrke globaliseringen, fremme dialog om boligindretning og eksperimentere med nye måder at formidle designkultur på.

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

11.02.2026F&H Group A/S

Sponseret

Gyldne øjeblikke på badeværelset

10.02.2026Designbase.dk

Detailhandel i verdensklasse hyldes i Chicago

10.02.2026Designbase.dk

Designets rødder genopdages – og fremtiden tager form i Paris

09.02.2026Designbase.dk

Ny global temperaturmåling afslører pres – og potentiale

06.02.2026F&H Group A/S

Sponseret

I et nyt lys

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med historie

05.02.2026Designbase.dk

Lys, stemning og langsigtet design

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Kunde-favorit vender tilbage i ny nuance

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023