Sorte tal i sigte for ung møbelvirksomhed

Møbelvirksomheden Warm Nordic, som blev grundlagt af direktøren for Paustian, Frantz Longhi i 2017, kan så småt se en positiv, økonomisk udvikling. Det konkluderer virksomhedens seneste årsregnskab fra 2019/2020.

PR-foto..

Den fine udvikling er tilsyneladende grundet en massiv satsning på produktudvikling og vækst. 

Målet med Warm Nordics tilvejebringelse var i sin tid at relancere forskellige designs fra 1950’erne og 60’erne, som er gået i glemmebogen, hvor de første blev sat på markedet i marts 2018. 

Nu er porteføljen fyldt med både klassiske og moderne designs, der er tilgængelige på mere end 25 internationale markeder. Det er også her, at størstedelen af omsætningen er til at hente. 

Selvom ledelsen forventer at læse røde tal for regnskabet i 2021/2022, mener de, at dette skyldes den verdensomspændende coronaepidemi. Derfor er der, ifølge ledelsen, grund til øjne sorte tal i den nærmeste fremtid.

- HCL

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Så er det sæson for sommerdyner

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

27.03.2026Xilium

Sponseret

Sælg mere på messerne i 2026 – sådan gør du!

26.03.2026Designbase.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne kåret til én af Danmarks 20 bedste restauranter

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

iRobot er tilbage - markerer nyt kapitel på AWE 2026 og vinder innovationspris

24.03.2026Designbase.dk

AI er ikke fremtiden – det er nutiden

24.03.2026Designbase.dk

For få unge søger ind på erhvervsuddannelserne

20.03.2026Designbase.dk

Længere mellem de tomme lokaler

18.03.2026Designbase.dk

Ny emballageforordning træder i kraft i august

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023