Stor interesse for ny messe for den danske møbelbranche

MESSE C FurnitureFair får premiere i foråret og arbejder allerede nu med at udvide udstillingsarealet

Foto: Hjort Knudsen A/S

En ny fag- og indkøbsmesse for møbel-faghandelen ser dagens lys den 27.-30. april 2025, og MESSE C FurnitureFair - som det nye forum hedder - må siges at have fået en flyvende start.

”Messens to haller på i alt 8.000 kvadratmeter er allerede fuldtegnet. Vi har oprettet en venteliste og kigger nu på en udvidelse med yderligere 2.000 kvadratmeter i en ekstra hal. Det er enormt positivt, at branchen har taget så godt imod det nye initiativ, konstaterer Lars Søndergaard,” messechef i MESSE C Fredericia.

Det er MESSE C og en række aktører fra branchen, som sammen har optegnet rammerne for FurnitureFair, og nyskabelsen hilses blandt andet velkommen af den vestjyske møbelproducent 

Hjort Knudsen A/S, som fremstiller komfortstole, sofaer, senge med mere til det danske og internationale marked.

Samlet forum i stedet for husmesser

”Jeg synes, det er et godt initiativ, man har taget, og vi bakker op om at prøve konceptet af, siger salgsansvarlig for det danske marked,” Kristian Svarre, og fortsætter:

”Det giver god mening, at der skabes en samlende messe, hvor hele branchen kan være under ét tag - i stedet for at have en lang række små husmesser rundt omkring i landet. Det er ikke fair, at butikkerne skal bruge 10 eller 20 dage årligt på at komme rundt og se lokale husmesser,” fastslår Kristian Svarre.

Den salgsansvarlige hæfter sig ved, at FurnitureFair satser på en tilgang uden glimmer og gangtæpper.

”Som udstiller kan man bestille blokke á 50 kvadratmeter, og entre og mad er med i prisen - alt sammen for at holde det enkelt og overskueligt at deltage som udstiller. Jeg synes, man har fundet en meget attraktiv pris, hvor alle kan være med,” lyder det fra Kristian Svarre, som har booket 250 kvadratmeter til de forskellige nyheder fra Hjort Knudsen A/S.

”MESSE C har gode faciliteter og en god placering midt i landet, og jeg har en forventning om, at mindst 80 procent af vores danske indkøbere lægger vejen forbi Fredericia,” siger Kristian Svarre. Han håber, messen med tiden også får et godt internationalt tilsnit, da Hjort Knudsen A/S er på mange markeder og gerne vil vise, hvad de kan som producent til mange udenlandske aktører også.

Jo flere jo bedre

Også hos Top-Line A/S i Møldrup er forventningerne til FurnitureFair store. Henrik Pedersen, der er sælger hos virksomheden, fremhæver vigtigheden af en samlet dansk møbelmesse:
”Vi glæder os til at vise vores produkter og nyheder frem, og det er fantastisk, hvis vi kan få en stærk dansk møbelmesse op at stå,” påpeger Henrik Pedersen, som hæfter sig ved den brede opbakning på udstillerside:

Foto: Top-Line A/S

Hippie de Luxe

Sponseret

Et elegant nyt produkt til efterårsbagningen

aida a/s

Sponseret

En nyhed i stål til farverige Confetti

Relateret indhold

05.11.2026Designbase.dk

Blå Station præsenterer ABLE Stand til garderoben

03.11.2026Designbase.dk

Montana Furniture køber dansk designbrand TAKT

29.10.2026Designbase.dk

Sika-Design udvider Arne Jacobsens Charlottenborg-serie med sofa

28.10.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

by KlipKlap er en del af HEARTs Kunstbørnehave, der skaber rum for børns leg, læring og møde med kunsten

13.10.2026Designbase.dk

FurnitureFair vil samle Nordens møbeldetail

21.09.2026Designbase.dk

imm cologne lancerer to nye messeuniverser

03.08.2026Möbelmässan

Sponseret

Stofskærme med et tidløst præg – Alde & Lind udstiller på møbelmessen

03.08.2026Möbelmässan

Sponseret

Classic Collection fejrer 30 år – viser nye produkter på møbelmessen

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex aps
Messe
Nordstil 2027: Nye brands og produkter til butikkernes sortiment

Jagten på produkter, der kan give butikkerne en tydeligere profil, går blandt andet gennem nye leverandører og utraditionelle kombinationer af varegrupper. På Nordstil Winter 2027 i Hamborg får danske indkøbere mulighed for at gå på opdagelse blandt nye brands, innovative produkter og inspiration til den kommende sæson.

Dato

09.01.2027

Tid

09:00

Sted

Hamburg Messe

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Messe
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Copyright 2023