Basic & More får prisen for bedste detailkoncept i Norden

Basic & More er kåret som årets bedste detailkoncept ved NCSC Awards – Nordens største brancheorganisation for shoppingcentre og detail.

Foto: Basic & More

Mens mange nye butikskæder kæmper med at slå igennem, har Basic & More siden åbningen i 2021 markeret sig ved hurtigt at blive en af landets største butikskæder. Virksomheden, som kombinerer egne produkter med boliginteriør, keramik og isenkram fra overskuds- og restlagre, har netop modtaget prisen "Retail Concept of the Year" ved det nordiske NCSC Awards i Stockholm – det foran etablerede markedsledere som Matas, den svenske boligkæde Hemtex og det finske tøjmærke Nanso.

Juryen fremhævede Basic & More’s evne til at skalere et koncept baseret på produkter, som normalt sjældent når butikshylderne, samt virksomhedens brand, der er både minimalistisk og effektivt. Det var driftsdirektør Jeppe Stounbjerg, der modtog prisen på vegne af kæden.

“Vi er overvældede og stolte over, at vi efter kun få år bliver anerkendt som en af de største aktører i branchen. Både prisen fra NCSC Danmark i foråret og den nu nordiske anerkendelse vidner om det store arbejde, der lægges, både fra baglandet og af alle ansatte i butikkerne,” siger Jeppe Stounbjerg og tilføjer:

“Restpartier og andensorteringsvarer håndteres normalt fragmenteret og uensartet, men vi har opnået succes med at samle det under ét etableret og genkendeligt brand med karakteristisk farve. På den måde har vi kunnet holde priserne på kvalitetsvarer nede, og samtidig præsenterer vi varerne overskueligt og ordentligt – frem for bare at stille dem frem på pallerne.”

Bitten Brun, administrerende direktør i Basic & More, peger samtidig på støtten fra ejerkredsen, som blandt andet tæller erhvervsmanden Niels Holch Povlsen og Ree-familiens familiekontor, Ree Office, som afgørende for virksomhedens hurtige vækst.

“Niels Holch Povlsen og Ree Office har givet fuld opbakning til konceptet. Deres engagement har været afgørende for, at vi har kunnet ekspandere så hurtigt, og de har åbnet døre, om ellers ville have været vanskelige at få adgang til,” siger Bitten Brun.

Driften styrkes og ensrettes

Basic & More’s brede tilstedeværelse og målgruppe af 20-60-årige har ifølge Jeppe Stounbjerg været afgørende for kædens vækst. Kæden prioriterer aktuelt optimering af driften frem for nye butiksåbninger.

“De første år har handlet om at etablere butikker, hvor tilstedeværelsen i storcentre og bymidter har været afgørende for væksten. Nu fokuserer vi på at styrke og ensrette driften på tværs af kæden for at give kunderne en genkendelig oplevelse i alle butikker, samtidig med at vi tager højde for lokale forskelle. Vi arbejder også på at styrke kundeoplevelsen gennem events med eksterne samarbejdspartnere,” siger Jeppe Sounbjerg.

Hippie de Luxe

Sponseret

Et elegant nyt produkt til efterårsbagningen

aida a/s

Sponseret

En nyhed i stål til farverige Confetti

Relateret indhold

06.11.2026Designbase.dk

Holdbarhed og nem rengøring afgør danskerne renoveringsvalg

03.11.2026Designbase.dk

Tilbage til rødderne – og videre ud i verden

02.11.2026Designbase.dk

Frantz Bernt åbner nyt indretningsstudio på havnen i Horsens

02.11.2026uno image a/s

Sponseret

Når hav, himmel og natur flytter ind i soveværelset

27.10.2026Designbase.dk

Ambiente 2027: Når modsætninger bliver den nye fællesnævner

23.10.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Firmagaver, hvor design, kvalitet og bæredygtighed går hånd i hånd

20.10.2026Designbase.dk

Maison&Objet: Design i bevægelse – mellem materialer, retail og nye markeder

19.10.2026Designbase.dk

LAYERED og Tom Morris hylder britiske tekstiltraditioner

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex aps
Messe
Nordstil 2027: Nye brands og produkter til butikkernes sortiment

Jagten på produkter, der kan give butikkerne en tydeligere profil, går blandt andet gennem nye leverandører og utraditionelle kombinationer af varegrupper. På Nordstil Winter 2027 i Hamborg får danske indkøbere mulighed for at gå på opdagelse blandt nye brands, innovative produkter og inspiration til den kommende sæson.

Dato

09.01.2027

Tid

09:00

Sted

Hamburg Messe

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Messe
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Copyright 2023