Gode naboer er guld værd

Nabo er navnet på en serie af bakker fra Normann Copenhagen.

Den danske designer Simon Legald har for Normann Copenhagen skabt en serie af bakker med en blød afrundet silhuet og diskrete detaljer. Formsproget er stramt og minimalistisk. Nabo leveres i et sæt bestående af tre bakker i forskellige størrelser og farvenuancer.

Der er arbejdet med detaljerne for at give hver Nabo bakke sin individuelle karakter. Den store bakke har åbninger i den ene ende, der gør, at vandet let løber af bakken, når den skylles. Den mellemste er oplagt til opbevaring af eksempelvis olier og krydderier, mens de høje kanter på den mindste gør den ideel som serveringsbakke til glas og flasker. Nabo er lavet af melamin og fås i tre forskellige farvekombinationer. Bakkerne kan kommes i opvaskemaskinen. 

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

10.06.2025Designbase.dk

Peugeot revolutionerer brugen af salt

26.05.2025Designbase.dk

Le Creuset fylder 100 år

13.05.2025J.A Sundqvist AB

Sponseret

Gavetips til sommerens fester

05.05.2025F&H Group A/S

Sponseret

Køkkenets små detaljer, der gør en stor forskel

01.05.2025Designbase.dk

Generationernes køkkentrends

30.04.2025F&H Group A/S

Sponseret

Smukt og tidløst – i genanvendt bomuld

22.04.2025F&H Group A/S

Sponseret

Farverig sommer med Rosti

11.04.2025FunNordic ApS

Sponseret

PFAS-frit køkkenudstyr: GreenPan styrker relationen til de kritiske danske forbrugere

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023