Gode naboer er guld værd

Nabo er navnet på en serie af bakker fra Normann Copenhagen.

Den danske designer Simon Legald har for Normann Copenhagen skabt en serie af bakker med en blød afrundet silhuet og diskrete detaljer. Formsproget er stramt og minimalistisk. Nabo leveres i et sæt bestående af tre bakker i forskellige størrelser og farvenuancer.

Der er arbejdet med detaljerne for at give hver Nabo bakke sin individuelle karakter. Den store bakke har åbninger i den ene ende, der gør, at vandet let løber af bakken, når den skylles. Den mellemste er oplagt til opbevaring af eksempelvis olier og krydderier, mens de høje kanter på den mindste gør den ideel som serveringsbakke til glas og flasker. Nabo er lavet af melamin og fås i tre forskellige farvekombinationer. Bakkerne kan kommes i opvaskemaskinen. 

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

21.04.2026Designbase.dk

Peugeot Saveurs indtager udekøkkenet

04.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Witt Denmark A/S vinder iF DESIGN AWARD 2026

02.03.2026F&H Group A/S

Sponseret

Hverdagens lille hjælper

02.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

LELIT lancerer MaraX3 til den moderne hjemmebarista

26.02.2026F&H Group A/S

Sponseret

Palermo-serien skruer op for sommerstemningen

25.02.2026F&H Group A/S

Sponseret

Så fint kan en øl serveres

24.02.2026F&H Group A/S

Sponseret

Hemmeligheden bag det rigtige knæk

12.02.2026F&H Group A/S

Sponseret

Nyt køkkenredskab giver flotte riller på få sekunder

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023