"Hvorfor anvender I ikke genbrugsglas, når I er bæredygtige?" - lød spørgsmålet til Lübech Living

Det er nok et af de største komplimenter, vi har modtaget til OOhh's glaskollektion, udtaler Susanne Lübech.

Spørgsmålet kom på Maison & Objet messen – og vi anvender naturligvis genbrugsglas – alle vores glasvaser er fremstillet i Europa af 100% genbrugsglas og alle er mundblæste og håndlavede.

Men mange års erfaring med genbrugsmaterialer og håndværket har lært Lübech Living at skabe de smukkeste bæredygtige glasvaser og -krukker.

Da vi allerede tilbage i 2009 transformerede Lübech Living til at blive en bæredygtig virksomhed var vores mål at forene smukt design med bæredygtige materialer. Så spørgsmålet bekræfter os i, at vi har løst opgaven. Bæredygtighed er ikke et kompromis på design og kvalitet. Bæredygtighed er en beslutning om at tage ansvar og udfordre normen.

Du kan læse mere om vores OOhhx kollektion her

Mere fra...

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

06.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living på Bæredygtighedsfestival: Forbrugerne vil have mere end bare indretning

06.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh vil have dig til at se bag om produkterne

22.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vance Kitira kalenderlys - en tradition i ren kvalitet

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Copyright 2023