Skagerak lander sit bedste årsregnskab nogensinde

Skagerak leverer igen massiv vækst på alle markeder i årsregnskabet for 2020/2021.

Foto: Skagerak.

Den danske designvirksomhed har massiv vækst i omsætning, driftsoverskud og sætter nye salgsrekorder på de fleste markeder. Overskuddet er mere end fordoblet siden sidste år. Og egenkapitalen er tredoblet på tre år. 

"Jeg er stolt og glad. Jeg lægger stor vægt på vores mål om at have en solid økonomi, og den har vi styrket hvert år de seneste tre år. Det er vigtigt, fordi det ruster os til at udleve de drømme, som vi har for fremtiden", siger Jesper Panduro, der er ejer og CEO i Skagerak.

Jesper Panduro understreger dog, at profit aldrig må være den eneste målestok for succes. For Skagerak er det også, hvordan virksomheden påvirker medarbejdere, partnere, kunder, lokalsamfund og planet. Og dét mener de alvorligt hos Skagerak, siger Jesper Panduro.

"Det seneste år er Skagerak vokset fra 40 til mere end 50 medarbejdere. Og de har ydet en kæmpe indsats. Jeg er virkeligt glad for, den imponerende indsats vores dygtige team har leveret gennem det sidste år. Vi har en kollektiv bonusordning, som alle er en del af, der har givet en ekstra månedsløn i bonus", siger han.   

Til næste år er planen at etablere et nyt logistikcenter i USA. Og i foråret 2022 får amerikanerne mulighed for at købe fra skagerak.com. Allerede nu fylder USA cirka ti procent af den samlede omsætning.

"Vi er gået fra at hedde skagerak.dk og så til skagerak.com. Og det lyder måske ikke af meget, men internt er det et stort, mentalt skifte", slutter Jesper Panduro.

- HCL

Hong Kong Trade Development Council (HKTDC)

Sponseret

Hong Kong Gifts and Premium Fair og Home InStyle afslører markedstrends i april 2026

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

31.03.2026Designbase.dk

Blot hver tredje startup har en kvindelig medstifter

27.03.2026Xilium

Sponseret

Sælg mere på messerne i 2026 – sådan gør du!

26.03.2026Designbase.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne kåret til én af Danmarks 20 bedste restauranter

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

iRobot er tilbage - markerer nyt kapitel på AWE 2026 og vinder innovationspris

24.03.2026Designbase.dk

AI er ikke fremtiden – det er nutiden

24.03.2026Designbase.dk

For få unge søger ind på erhvervsuddannelserne

20.03.2026Designbase.dk

Længere mellem de tomme lokaler

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023