5 hurtige til Bine Lind, medejer af LIND DNA og northmodern-udstiller

Bine Lind ejer designvirksomheden LIND DNA sammen med sin søster og far. Den familiedrevne virksomhed udstillede for første gang på dansk grund under northmodern i august.

Hvad kendetegner LIND DNA?
Først og fremmest er et af kendetegnene, at LIND DNA er et familieforetagende med dansk produktion og dansk arbejdskraft. Derudover er genbrugslæder, minimalisme og naturlighed nogle af nøgleordene for virksomheden.

Vores sortiment består af minimøbler, dækkeservietter, underlag og en masse småting til køkkenet – alle produkter som er meget enkle og minimalistiske.

Hvordan adskiller LIND DNA sig fra andre designforretninger?
For det første har vi en anden stil end så mange andre. Og så har vi vores historie med os; historien om to søstre på nu 23 og 24 år som sammen med deres far startede en designvirksomhed.

Vi skiller os også ud ved at gå meget op i det enkle og naturlige look, som ses både i produkter og i emballage. Desuden ligger der en bæredygtig tanke bag vores produkter, som blandt andet fremstilles af genbrugslæder.

Hvorfor har I valgt at udstille på northmodern?
Det er første gang, at vi udstiller i Danmark, og det skyldes, at vi fra starten valgte at satse på udlandet. Jeg har hele tiden været afholdende i forhold til at deltage på en dansk messe. Men nu er jeg her, og det er egentlig mest fordi, jeg blev lokket af tanken med, at det kunne være sjovt at stå herhjemme og gøre det, vi normalt gør i udlandet. Det er også en del nemmere for os at vise vores produkter frem her, end når vi kommer ud til folk rundt omkring i Danmark.

Hvad forventede I jer inden messen?
Jeg havde helt klart en forventning og et håb om, at alle relevante, danske kunder ville komme hertil. Nu er vi jo i København, så jeg tænkte også, at der ville være nogle internationale besøgende, som ville lave en hyggelig tur ud af det. Samtidig havde jeg en forventning om, at en hal som den, vi står i, ville være fuld af liv, men jeg er egentlig lidt skuffet på det punkt.

Jeg er rigtig vild med Bella Center og opbygningen herude, men jeg ville have ønsket, at der var mere opbakning omkring det fra leverandørernes og kundernes side. Det er lidt sløvt, føler jeg.

Hvordan forløb førstedagen?
Førstedagen forløb lidt blandet. Jeg er meget positiv i forhold til antallet af udenlandske kunder og udenlandske interesserede – jeg synes for eksempel, at repræsentationen af schweizere, nordmænd og svenskere er rigtig god. Vi var optagede hele dagen i går, og det var meget relevante besøgende, som alle havde et formål. Vi har dog kunnet fornemme, at de fleste helst gerne bare vil snakke og kigge.

Og så er det ofte indstillingen, at bestillingen vil finde sted, når kunderne er kommet hjem igen. Det er lidt ærgerligt, synes jeg. Det er også en skam, at vi i Danmark ikke har én samlet messe, og det er et problem, at der ligger to messer samtidig. Ærlig talt tror jeg ikke, at vi kommer til at udstille herhjemme igen, før Danmark har fået én messe, hvor alle mødes. Èn messe, som kombinerer Formland og northmodern, og hvor den samlede opbakning er større.

Hippie de Luxe

Sponseret

Et elegant nyt produkt til efterårsbagningen

aida a/s

Sponseret

En nyhed i stål til farverige Confetti

Relateret indhold

23.10.2026Designbase.dk

Finanslovsforslag kan presse små virksomheders likviditet

22.10.2026Designbase.dk

Fire ud af ti små virksomheder overvejer at skifte bank

21.10.2026Designbase.dk

E-fakturering bliver ny standard for virksomheder i design- og interiørbranchen

20.10.2026Designbase.dk

Spring Copenhagen indgår designsamarbejde med Kjær Bak

20.10.2026Designbase.dk

Nye anbefalinger skærper krav til grøn markedsføring

19.10.2026Designbase.dk

E-fakturering bliver ny standard for virksomheder

16.10.2026Designbase.dk

Nye regler skærper grøn markedsføring

15.10.2026Designbase.dk

Salling åbner 8.000 m² stormagasin i Rødovre

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Messe
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Dimex aps
Messe
Christmasworld – Full of magic

As the leading international trade fair for seasonal decorations and festive decorations, Christmasworld opens up effective design possibilities to surprise customers. For new synergies that offer added value.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Copyright 2023