Bedste resultat for ILVA i 10 år

Efter et godt år leverer ILVA et resultat tæt på nul og høster dermed frugten af de store ændringer, der er gennemført de sidste to år.

Foto: ILVA..

Efter en årrække med markant underskud kan ILVA nu præsentere en omsætning for regnskabsåret 2019/20 på 1,5 milliarder kroner, mens resultatet af den primære drift endte på minus 10 millioner kroner.

Dermed følger virksomheden den plan, der er lagt for udviklingen, hvilket glæder CEO Rami Jensen.

”Enhver, der har fulgt ILVA, ved, at vi har været gennem nogle udfordrede år, hvor vi har taget nogle meget store beslutninger. Ikke mindst beslutningen om at sammenlægge ILVA og IDÉmøbler, så vi kunne fokusere 100 procent på ILVA brandet, var vanskelig. Men udviklingen og årsresultatet viser, at den var rigtig", siger han.

Det er selv om det har krævet store investeringer at ændre navn på 32 butikker, og vænne mange kunder til, at det lokale bolighus skiftede navn fra IDÉmøbler til ILVA. Markedsføringen er ligeledes blevet omlagt, så ILVA ikke længere sender tilbudsaviser ud til alle husstandes postkasser, men har skiftet til en mere digital strategi. 

Som det har været for mange andre detailhandlere, har 2020 bremset størstedelen af salgsaktiviteterne i forbindelse med begyndelsen af udbredelsen af coronavirus, mens det efterfølgende har accelereret hen over sommeren.

”Vi har haft nogle rigtig gode måneder, som vi ikke en gang kan se den fulde effekt af i årsregnskabet. Det skyldes, at vi leverer mange speciallavede møbler, som er solgt, men som først bliver talt med i vores regnskab, når varen er leveret til kunden. Det betyder, at vi kan glæde os over en rigtig god begyndelse på indeværende finansår”, siger Rami Jensen.

- HCL

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

23.01.2026Designbase.dk

Faglærte uddannelser vinder frem

20.01.2026Designbase.dk

Nyt lavpunkt: 2025 bød på færrest nystartede virksomheder i statistikkens historie

19.01.2026Designbase.dk

Nye regler skal gøre fritidsjob mere tilgængelige

14.01.2026Designbase.dk

Skandinaviens konkursår 2025: Tre lande – tre virkeligheder

13.01.2026Designbase.dk

Medarbejderens ansvar ved snevejr

12.01.2026Designbase.dk

Ny undersøgelse: Stor bekymring for cybertrusler blandt danske virksomheder

12.01.2026Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

09.01.2026Designbase.dk

I 2026 skal sigtekornet stilles skarpt på administrative byrder

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023