Dankort-forbruget stiger og stiger

Vi danskere er glade for at bruge vores Dankort, viser tal fra Nets endnu en gang.

Når det kommer til betalinger og transaktioner, er danskerne flittige brugere af Dankortet. Nye tal fra Nets viser, at danskerne købte og overførte penge for 30,4 milliarder kroner med Dankort i juli 2015, hvilket er en stigning på 9,3 procent i forhold til juli sidste år. Det skriver detailfok.dk.

Læs også: Danskerne brugte flittigt dankortene i april

”Vi ser en stigning i brugen af Dankort på nettet og i særdeleshed i omfanget af pengeoverførsler via mobilen. Samlet stiger de to kategorier med 35,8 procent sammenlignet med juli 2014”, siger Jeppe Juul-Andersen, Senior Vice President og ansvarlig for Dankort i Nets, i en pressemeddelelse.

Gennemsnitskøbet ved brug af Dankort lå i juli i år på 295 kroner. Det er én krone mere end i juli 2014.

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

30.12.2025Designbase.dk

Danmark importerer varer fra Kina for 119 mia. kr.

29.12.2025Designbase.dk

Stof frikendt af EU – men virksomheder hænger på gammel lovgivning

23.12.2025Designbase.dk

2025 er en medarbejderjul: Dyr julekalender koster 27,4 mia. kr.

23.12.2025Designbase.dk

Danskerne klikker flere pakker hjem end nogensinde før

22.12.2025Designbase.dk

Nu banes vejen for at styrke butikslivet og udviklingen i Danmarks lokalsamfund

22.12.2025Designbase.dk

Danske konkurser falder

19.12.2025Designbase.dk

Politianmeldt for vildledning

18.12.2025Designbase.dk

Mange virksomheder arbejder aktivt med diversitet og inklusion

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023