Dansk keramiker vinder vigtig kopisag

Efter mere end tre års sagsforløb er der nu faldet dom i sagen om kopiering af Anne Blacks keramiske produkter, og Netto skal betale millionerstatning.

Pressebillede: Anne Black..

Keramiker og designer Anne Black har netop fået Sø- og Handelsrettens ord for, at Netto, der er en del af Salling Group har krænket hendes ophavsret, da de tilbage i 2016 solgte tre produkter, der til forveksling ligner Anne Blacks design. Det skriver DR

I dommen skriver Sø- og Handelsretten, at produkterne alle fremstår som "meget nærgående efterligninger af de tilsvarende produkter fra Anne Black Aps".

De tre omtalte produkter er en hængepotte med lædersnøre, en vase og en krukke med låg.

Vigtig sejr for bekæmpelsen af kopier

Flere danske designvirksomheder har taget kampen op mod kopiering og nogle har ligesom Anne Black også vundet, men det kan være en lang og hård kamp. Men det siger også noget om at branchen ikke vil finde sig i det, og forhåbentlig kan det på den lange bane danne præcedens.

”Sejren betyder helt vildt meget – vi har haft alt på spil de her tre år, så det er en kæmpe lettelse. Lige nu er jeg egentligt overrasket over vi ikke er bukket under”, fortæller Anne Black til DR.

Som følge af krænkelsen af ophavsretten skal leverandøren Ronald A/S og Salling Group A/S betale Anne Black en erstatning på halvanden million kroner. Derudover skal de ligeledes dække sagens omkostninger på 300.000 kroner.

www.anneblack.dk

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

04.11.2025Designbase.dk

Bøde på 400.000 kroner for skjulte abonnementer

04.11.2025Designbase.dk

Ny analyse: SMV’ernes fremtidsforventninger rammer lavpunkt – industrien trækker ned

03.11.2025Formland

Sponseret

MCH gør status: Fra visioner til virkelighed

03.11.2025Designbase.dk

Private virksomheder øger deres grønne indkøb markant

03.11.2025Designbase.dk

Kan din lønfastsættelse klare ”velkommen på forsiden”-testen?

29.10.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Witt Denmark A/S bringer EasyMotionSkin til Norden – ny æra for EMS-træning

27.10.2025Designbase.dk

Nye EU-regler om garanti og oplysninger i detailhandlen

27.10.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Witt Denmark A/S og Haier Europe indgår strategisk partnerskab for at accelerere vækst og innovation i Norden

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023