F&H opkøber endnu et brand

Med dette opkøb vender et helt særligt design tilbage til Danmark.

Pressebillede: F&H.

Den danske isenkram- og boligdesignvirksomhed F&H of Scandinavia har indgået en aftale med Mepal BV i Holland, der nu betyder, at Rosti – og ikke mindst Margrethe-skålen – igen kommer på danske hænder.

Rosti blev grundlagt i Danmark i starten af 40’erne af Rolf Fahrenholtz og Stig Jørgensen, og i 1971 blev firmaet solgt til A.P. Møller. Siden blev Rosti i 1993 solgt til hollandske Mepal, der dermed i mere end 25 år har været ejer af produkter i Rosti-brandet. Men F&H of Scandinavia har fra 1. juli 2019 købt brandet og ejer dermed alle rettigheder til salg og produktion i hele verden. Købet ændrer ikke på, at F&H også fortsat vil distribuere Mepals produkter i hele Skandinavien.

Margretheskålen blev designet i starten af 50’erne på tegnestuen Bernadotte & Bjørn i København. Den ene af designerne, Sigvard Bernadotte, der var bror til den danske dronning Ingrid, fik i 1954 lov at opkalde skålen efter hendes datter, den daværende prinsesse Margrethe.

’Vi er virkelig glade for at få Rosti med i vores portefølje af egenejede brands’ siger CEO Knud Lomborg fra F&H of Scandinavia, der også ejer Södahl, Zone Denmark, Lyngby Glas, Villa Collection m.fl. og har en lang række partner-brands med bl.a. Christian Bitz, Mette Blomsterberg og Claus Holm. ’Margrethe-skålen er kendt af de fleste danskere, og den er synonym med den høje kvalitet, der kendetegner alle Rosti-produkter’, slutter Knud Lomborg.

www.fh-as.dk

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

30.01.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Roomba ruller videre: iRobot styrker fundamentet og sætter kurs mod næste kapitel

30.01.2026Designbase.dk

Officielt miljømærke i markant vækst

30.01.2026Designbase.dk

Bruger du AI i din markedsføring?

29.01.2026Designbase.dk

Når stilheden bliver grøn

29.01.2026Designbase.dk

Når stilheden bliver grøn

27.01.2026Designbase.dk

At holde kursen i et uroligt marked

26.01.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Haier spiller med på den globale tennisscene ved Australian Open

26.01.2026Designbase.dk

7 gode råd til at gøre din detail- eller designvirksomhed mere bæredygtig

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023