Kähler køber fredet bygning i Odder

Kähler-koncernen har lagt billet ind på en fredet hotelbygning i Odder, Østjylland. Overtagelsen fandt sted den 1. oktober.

Det fine og gamle Centralhotel på Torvet i Odder ejes nu af Kähler-koncernen. Overtagelsen skete den 1. oktober, og sælgeren er Niels Skovgård Larsen, der har ejet bygningen i 13 år. Det skriver Århus Stiftstidende på sin hjemmeside.

Og det er ikke helt tilfældigt, at valget netop er faldet på Centralhotellet i Odder:

”Vi er faldet for den fredede bygning, fordi den er smuk og har reference til keramikvirksomhedens historie. Den æstetiske dekoration af bygningen er udført af Karl Hansen Reistrup, som i mange år var kunstnerisk leder hos netop Kähler”, forklarer Kähler-koncernen til Århus Stiftstidende.

Kähler vil i løbet af de kommende måneder gennemgå bygningens muligheder og overveje tilføjelsen af nye aktiviteter. Den kommende plan for aktiviteterne forventer Kähler først at have klar i løbet af 2016.

Centralhotellet er fra 1908, og på trods af navnet har der ikke været drevet hotel i mange år. Pt. huser de gamle lokaler blandt andet en tøjbutik.

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

18.09.2025Designbase.dk

Stor arbejdsindsats på det grønne område

18.09.2025Global Design Partner

Sponseret

Global Design Partner skaber succes for stærke brands

17.09.2025Designbase.dk

Forbrugerombudsmanden politianmelder Salling Group

16.09.2025Designbase.dk

Tilfreds med aftale om producentansvar

15.09.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Sommelier fra Michelin-restauranten Restaurant domæne vinder verdensmesterskab for unge sommelierer

15.09.2025Designbase.dk

Få styr på reglerne om tilbud til Black Friday og jul

15.09.2025Designbase.dk

Konkursudviklingen for august 2025

12.09.2025Designbase.dk

Skattelettelser på vej til mange danskere

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023