Klimaforandringerne skubber til danskernes handlekraft

I en tid hvor naturen er under pres, og klimaforandringerne sætter større og større aftryk i vores hverdag, går mere end 8 ud af 10 danskere op i, hvad de personligt kan gøre for at beskytte miljøet. Det viser en undersøgelse fra Opinion.

Foto: Svanemærket

Ekstreme vejrfænomener med gentagne hedebølger, massiv tørke, naturbrande og voldsomme oversvømmelser er blot nogle af de konsekvenser, de menneskeskabte klimaforandringer fører med sig, og som i den grad har præget sommeren i år.

De senere års mærkbare konsekvenser af klimaforandringerne er måske også forklaringen på, at rigtig mange danskere er optaget af, hvad de personligt kan gøre for at passe på miljøet. Faktisk gælder det hele 85 pct. af danskerne ifølge en undersøgelse fra i år gennemført af Opinion for Svanemærket.

Og selv om ingen af os kan bremse klimaforandringerne alene, kan vi alle sammen være med til at gøre en forskel:

”Noget af det, vi hver især kan gøre, er at reflektere mere over vores forbrug og generelt skære ned. Når man køber nyt, kan man efterspørge mere klima- og miljøvenlige produkter og fx se efter Svanemærket, der stiller en lang række skrappe krav, der er med til at passe på vores planet. På den måde er man samtidig også med til at skubbe virksomhederne i en grønnere retning”, siger Rina Ronja Kari, kommunikationschef i Miljømærkning Danmark.

Svanemærket stiller mere end 2000 krav på tværs af 60 produktområder og er dermed et enkelt pejlemærke for de mange forbrugere, der gerne vil gøre en forskel.

”Svanemærket er langt fra hele løsningen, men et nært og håndgribeligt redskab for de mange danskere, der gerne vil handle med omtanke for naturen og efterspørger et pejlemærke til at træffe bedre miljø- og klimavalg i hverdagen. Og mange små skridt i den rigtige retning kan tilsammen gøre en stor forskel”, siger Rina Ronja Kari.

Undersøgelsen viser da også, at hele 72 pct. af danskerne føler, at de bidrager til at beskytte naturen, når de vælger svanemærkede produkter. Og med god grund.

Når Svanemærket stiller krav, bliver hele produktets livscyklus vurderet, og her er klima og biodiversitet blandt de mange miljøparametre, der bliver set på. Svanemærkets krav har bl.a. fokus på reduceret energi- og materialeforbrug, øget produktlevetid samt genbrug, genanvendelse og affaldsminimering. Den helhedsorienterede tilgang er afgørende for at mindske det samlede aftryk på miljø og klima.

Om undersøgelsen

Nordic Consumer Survey 2025 er gennemført af Opinion på vegne af Svanemærket, Nordisk Miljømærkning. Der er i alt adspurgt 1000 danskere i alderen 16+ i januar 2025.

Hippie de Luxe

Sponseret

Et elegant nyt produkt til efterårsbagningen

aida a/s

Sponseret

En nyhed i stål til farverige Confetti

Relateret indhold

22.10.2026Designbase.dk

Fire ud af ti små virksomheder overvejer at skifte bank

21.10.2026Designbase.dk

E-fakturering bliver ny standard for virksomheder i design- og interiørbranchen

20.10.2026Designbase.dk

Spring Copenhagen indgår designsamarbejde med Kjær Bak

20.10.2026Designbase.dk

Nye anbefalinger skærper krav til grøn markedsføring

19.10.2026Designbase.dk

E-fakturering bliver ny standard for virksomheder

16.10.2026Designbase.dk

Nye regler skærper grøn markedsføring

15.10.2026Designbase.dk

Salling åbner 8.000 m² stormagasin i Rødovre

13.10.2026Designbase.dk

The Inspired Home Show flytter til Atlanta

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Messe
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Dimex aps
Messe
Ambiente – Lifestyle Compositions

It’s never the same, there’s always something new. The leading international consumer goods trade fair is a fantastic experience! Gain an overview of the global marketplace at Ambiente by observing the dynamic interplay of products and design, highlights and events.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Copyright 2023