Mød en af designbranchens verdensstjerner

Når FRAMING for 5. gang åbner portene til årets udstilling i Odd Fellow Palæet under 3daysofdesign, er det med ikke færre end 46 internationale topbrands.

Designeren Sebastian Herkner bliver en del af FRAMING. Foto: Sebastian Herkner

Når FRAMING for 5. gang åbner portene til årets udstilling i Odd Fellow Palæet under 3daysofdesign, er det med ikke færre end 46 internationale topbrands. Og verdens førende designere kommer også! 

”Vi har været så heldige, at tyske Sebastian Herkner – en af designbranchens helt store stjerner – spiller en hovedrolle på årets FRAMING. På hele 2. sal hylder vi nemlig hans arbejde repræsenteret af designbrands som ClassiCon, Pulpo, M2Rugs, Schönbuch, Zanat, Zeitraum og ikke mindst canadiske Man of Parts. Sidstnævnte er med på FRAMING for anden gang, og har igen valgt at udstille og lancere deres nyheder i København fremfor i Milano”, fortæller Samira Kudsk, der er grundlægger af FRAMING.

Sebastian Herkner. Foto: Sebastian Herkner

Herudover har Sebastian Herkner helt eksklusivt skabt en smuk installation i foyeren, der både byder alle besøgende velkommen, men som også teaser til det, der venter oppe på 2. sal, hvor flere af hans både nye og mere ikoniske møbler og lamper er samlet. Installationen minder om en kæmpe bølge med et udpluk af hans statement pieces.

"Det er en helt unik og vidunderlig mulighed at kunne samle og vise min (og mit teams) design-filosofi og designsprog, som er udviklet sammen med vores internationale partnere. Jeg glæder mig til at præsentere nyheder sammen med bl.a. Man of Parts og Pulpo, men også til at hygge mig med design, kunst og venner i jeres inspirerende by!", fortæller Sebastian Herkner.
Og de besøgende vil få en god chance for at tale med den prisvindende tyske designer, både om de konkrete produkter, og storytellingen bag, men også mere generelt om design.

"Jeg elsker at være i kontakt med folk for at tale om vigtigheden af kvalitet, bæredygtighed, lokal produktion, ansvarligt indkøb af materialer etc. Design handler om kommunikation, og om at forstå og afspejle det med alle sanser", slutter Sebastian Herkner.

www.framing.dk

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

11.12.2025Designbase.dk

Hjælp kunderne med at holde en grønnere jul

10.12.2025Designbase.dk

Formex Sustainability Award 2026 sætter retningen for ansvarligt design

09.12.2025Designbase.dk

Ambiente Trends 26+: Sådan former brave, light og solid designåret 2026

08.12.2025Formland

Sponseret

Få den nyeste viden inden for trends, retail & AI

07.12.2025Formland

Sponseret

Mød fremtidens kreative iværksættere på Creators Community

06.12.2025Formland

Sponseret

Oplev den nye Trend Zone: From Bloom to Fade

04.12.2025Designbase.dk

Belysning som en oplevelsesdimension

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023