Ny analyse: Markant flere ikke-vestlige indvandrere kommer hurtigt i job

En ny analyse fra SMVdanmark viser en kraftig stigning i andelen af nyankomne indvandrere fra ikke-vestlige lande, der kommer i arbejde allerede inden for det første halve år i Danmark. Udviklingen skyldes især højkonjunkturen og politiske reformer – og har stor betydning for dansk økonomi.

Foto: 123RF.com

Andelen af nyankomne indvandrere fra ikke-vestlige lande, der kommer i arbejde inden for seks måneder, er steget markant det seneste årti. For tyrkere er andelen vokset fra 36 procent i 2015 til 61 procent i 2024. For bosniere er udviklingen endnu stærkere – fra 32 til 66 procent – mens iranere er gået fra 20 til 43 procent. Kun ukrainere skiller sig ud med faldende beskæftigelse, fordi de i dag primært kommer som flygtninge. 

Det viser en ny analyse fra SMVdanmark

”Tallene viser en bemærkelsesværdig ændring: Nyankomne indvandrere kommer i langt højere grad i job med det samme. Det betyder, at integrationen på arbejdsmarkedet sker hurtigere, og at flere bidrager til samfundsøkonomien fra dag ét. Det er virkelig positivt,” siger Thomas Gress, cheføkonom i SMVdanmark.  

Højkonjunktur og reformer driver udviklingen

Udviklingen skyldes både den langvarige højkonjunktur siden 2013 og politiske reformer, der har reduceret ydelser til arbejdsløse udlændinge. Dermed er flere kommet i job, og arbejdsgiverne rekrutterer i højere grad bredere. 

”Når virksomhederne mangler hænder, og incitamentet til at tage et job bliver større, så åbner det nye muligheder for folk, som tidligere stod uden for arbejdsmarkedet. Det er en central forklaring på, at de ikke-vestlige indvandrere i dag står for en meget stor del af beskæftigelsesfremgangen,” siger Thomas Gress. 

Store forskelle mellem oprindelseslande

På trods af fremgangen er der fortsat store forskelle. For indvandrere fra Afghanistan, Syrien og Eritrea ligger beskæftigelsesgraden stadig meget lav, selv om den er mangedoblet siden 2015. Omvendt klarer grupper som nepalesere og indere sig markant bedre. Hele 91 procent af nepalesere er i dag i job inden for et halvt år efter ankomst. 

”Der er et enormt potentiale i at få endnu flere ind på arbejdsmarkedet. Når vi ser, hvor godt nogle grupper klarer sig, er det tydeligt, at hurtig integration på arbejdsmarkedet kan lade sig gøre. Hvis flere kan følge samme vej, kan det både styrke virksomhederne og give et varigt løft til dansk økonomi,” siger Thomas Gress. 

Betydning for dansk økonomi

Fremgangen i beskæftigelsen blandt ikke-vestlige indvandrere bidrager markant til, at Danmark har flere i arbejde end nogensinde før – og øger råderummet i de offentlige finanser. 

”Det er ikke bare et spørgsmål om integration. Det handler også om økonomi. Når flere udlændinge kommer hurtigt i job, øger det skatteindtægterne og styrker fundamentet under vores velfærdssamfund. Derfor er det afgørende, at denne positive udvikling fortsætter,” siger Thomas Gress. 

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

04.03.2026Designbase.dk

SMV’er bakker op om juniormesterlære

04.03.2026Designbase.dk

Nye regler om løngennemsigtighed på vej

02.03.2026Designbase.dk

SMVdanmark: Valget skal handle om, hvordan vi gør kagen større

02.03.2026Designbase.dk

70 pct. af virksomhederne bruger nu AI

27.02.2026Designbase.dk

F&H splitter forretningen i lager og hovedkontor

27.02.2026Designbase.dk

Problemer på de digitale markedspladser

27.02.2026Designbase.dk

Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv

26.02.2026Designbase.dk

Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023