Robotplæneklippere overtager en større del af havearbejdet

En ny Sifo-undersøgelse viser, at robotplæneklippere nu står for græsslåningen hos over hver femte svenske haveejer. Samtidig præger sammenligninger med naboernes haver fortsat mange boligejere.

Foto: Roborock

Robotteknologi bliver en stadig større del af hverdagen – også i haven. En ny Sifo-undersøgelse gennemført for Roborock viser, at 22 procent af svenske boligejere med græsplæne i dag lader en robotplæneklipper udføre det meste af græsslåningen. Samtidig står 29 procent fortsat selv for opgaven, mens 18 procent deler arbejdet med andre i husstanden.

Undersøgelsen peger samtidig på, at græsplænen fortsat prioriteres højt. Blandt svenske haveejere klipper 62 procent græsset mindst én gang om ugen i sæsonen. Heraf gør 45 procent det én gang ugentligt, mens 17 procent klipper flere gange om ugen. Kun en mindre andel nøjes med at slå græsset månedligt eller én gang i løbet af sommeren.

Ifølge Roborock afspejler udviklingen en stigende interesse for automatiserede løsninger, der kan reducere de tilbagevendende haveopgaver.

For mange er haven et fristed, men for andre kan den også være forbundet med stress og forventninger. Derfor er det en fordel, at smarte løsninger som robotplæneklippere kan overtage de rutineprægede opgaver automatisk, siger Monique Dugarte Ramos, Nordic Brand Manager hos Roborock.

Undersøgelsen viser samtidig, at haven også har en social dimension. 36 procent af de svenske haveejere oplyser, at de har sammenlignet deres have med naboernes, mens 27 procent har følt skam over havens eller græsplænens udseende. Regionalt topper Stockholm, når det gælder sammenligninger med naboerne, mens haveejere i Västsverige i størst omfang oplever utilfredshed med egen græsplæne.

Resultaterne viser desuden, at en del svenske forbrugere indretter haven til sommerens sociale aktiviteter. Blandt andet investeres der i belysning, ekstra siddepladser, projektorer og en velholdt græsplæne i forbindelse med udendørs arrangementer.

Kilde: Dalton PR

Foto: Dalton PR

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

06.07.2026Designbase.dk

Robotplæneklippere overtager en større del af havearbejdet

30.06.2026Designbase.dk

Nordstil sætter bæredygtige produkter i centrum

22.05.2026Designbase.dk

spoga+gafa 2026 styrker fokus på digitalisering og outdoor living

12.05.2026Designbase.dk

spoga+gafa kobler BBQ og outdoor tættere sammen

07.05.2026Designbase.dk

Europæisk design sætter præg på spoga+gafa 2026

01.05.2026Designbase.dk

Stor efterspørgsel på outdoor design til spoga+gafa 2026

30.03.2026Designbase.dk

Sommerens uderum 2026: Design, hygge og kulinariske oplevelser under åben himmel

17.03.2026Designbase.dk

spoga+gafa flytter til september fra 2027

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023