Sika-Design åbner butikker i Kina

Fynske Sika-Design påbegynder nu et rent butikseventyr i Kina. En større møbelimportør åbner nemlig fire til seks Sika-brandstores i forskellige kinesiske byer.

På Maison&Objet i Paris, som fandt sted i starten af september, indgik den fynske designvirksomhed Sika-Design en konceptaftale med et kinesisk importfirma.

Aftalen omhandler, at møbelimportøren vil åbne en række brandstores for det danske firma i Kina, da kineserne er vilde med Sika-Designs rørmøbler, som produceres i Fjernøsten.

Den kinesiske partner vil således åbne fire til seks brandstores i resten af 2016 og formentlig samme antal i 2017. Det skriver Retailnews på sin hjemmeside.

Læs også: Sika-Design får ny direktør

”Vores nye partner har fulgt Sika-Designs udvikling som brand gennem de sidste fire år og især vores Icons-kollektion har overbevist dem om, at Sika-Design er et meget kommercielt møbelbrand”, siger Michael Maegaard, som er salgsdirektør hos Sika-Design.

Millionforventninger
De nye butikker kommer til at åbne i kystbyerne Haikou, Qingdao, Dalian og Tianjin samt i indlandsmillionbyen Chengdu.

Samtlige brandstores vil være mellem 250 og 400 kvadratmeter og indeholde alle Sika-Designs kollektioner: tre indendørskollektioner og tre udendørskollektioner.

Læs også: Kinesisk virksomhed leder efter danske designvirksomheder

Salgsdirektør Michael Maegaard rejser til Beijing i slutningen af denne måned for at drøfte de fremtidige planer. Da samarbejdet stadig er meget nyt, tør Michael Maegaard ikke sætte tal på forventningerne – men høje, det er de.

”Det er alt for tidligt at sige noget om, men det er klart, at vi har millionforventninger til omsætningen”, lyder meldingen ifølge Retailnews.

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

12.05.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

iRobot udvider Roomba®-porteføljen og bringer avanceret gulvrengøring til endnu flere hjem

11.05.2026Designbase.dk

B2B-indkøbere stiller nye krav til leverandører

11.05.2026Designbase.dk

Konkurserne falder for fjerde måned i træk

07.05.2026Designbase.dk

Kun halvdelen af nye virksomheder overlever to år

07.05.2026Antex Plast A/S

Sponseret

Plastproduktion i Danmark

06.05.2026Designbase.dk

International vækst løfter Salling Group til rekordniveau

05.05.2026Designbase.dk

Ny B2B-analyse: Tre tendenser hos indkøbere

04.05.2026Designbase.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023