SMVdanmark om europæisk regelforenkling: Betydningen kan næsten ikke overvurderes

EU-parlamentet har netop vedtaget en række lempelser i byrder, som har tynget danske virksomheder. SMVdanmark kalder det et vigtigt gennembrud i kampen mod det voksende bureaukrati og opfordrer til, at tempoet holdes højt i de kommende forenklingspakker.

Foto: 123RF.com

Det er en vigtig sejr for danske SMV’er, at EU-parlamentet nu har vedtaget en række lempelser i den grønne lovgivning. Det vurderer SMVdanmark, som længe har efterspurgt handling mod voksende dokumentationskrav og unødig regulering.

“Vi er utroligt glade og lettede over, at parlamentet har stemt de her lempelser igennem. Det kan næsten ikke overvurderes, hvor meget det betyder. Både i det konkrete og ved det signal, der her sendes,” siger Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark.

Han understreger, at EU’s bureaukratiske lovgivning har været en hæmsko for danske virksomheders konkurrenceevne.

“Det omsiggribende bureaukrati er den helt store udfordring for danske SMV’er. Nu begynder vi endelig at tage konkrete skridt mod at lette byrderne,” siger han.

Ifølge SMVdanmark bruger mange virksomheder flere ressourcer på dokumentation end på reel grøn handling.

“Vi er utroligt glade og lettede over, at parlamentet har stemt de her lempelser igennem. Det kan næsten ikke overvurderes, hvor meget det betyder,” siger Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark. Foto: SMVdanmark

“Mange af vores medlemmer fortæller om, hvordan ressourcer, der kunne bruges på reelle grønne tiltag, i stedet bliver brugt på papirarbejde. Alt for meget af den lovgivning, der har været rullet ud i de seneste år, har handlet om dokumentation for dokumentationens skyld. De mulige grønne effekter har slet ikke stået mål med de ressourcer, der er blevet brugt,” siger Jesper Beinov.

Han kritiserer også den politiske proces: “Forløbet har desværre været præget af unødvendig  og uskøn mudderkastning, og det gavner hverken virksomhederne eller Europas evne til at handle hurtigt.”

SMVdanmark ser dagens beslutning som et vigtigt første skridt – men understreger, at arbejdet langt fra er slut.

“I dag er et vigtigt første skridt. Men arbejdet med afbureaukratisering er kun lige begyndt. Vi håber på politisk samling, og på at processen fremover bliver mere stabil, når de fremtidige forenklingspakker skal vedtages. Europa har ikke tid og råd til politiske skænderier. Vi har brug for hurtig handling,” siger Jesper Beinov.

Jesper Beinov er desuden Policy Vice President i den europæiske paraplyorganisation, SMEunited, hvor han er formand for det udvalg, som har ansvaret for bedre regulering. 

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

20.07.2026Designbase.dk

Forbrugerombudsmanden: Planlæg Black Friday i god tid

16.07.2026Designbase.dk

Adelante udvider porteføljen med to premiumbrands

09.07.2026Designbase.dk

idd cologne indgår partnerskab med Design Season Cologne

03.07.2026Designbase.dk

Erhvervstilliden falder – men SMV'erne holder modet oppe

02.07.2026Designbase.dk

Creative Denmark lukker – brancherne går hver til sit

01.07.2026Designbase.dk

New Designers samler fremtidens designtalenter

30.06.2026Designbase.dk

Online markedspladser: En genvej til vækst – men også til afhængighed

26.06.2026Designbase.dk

Bureaukrati koster SMV’er 53 mia. kr.

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023