Stort engagement i Ønska-kæden

I løbet af marts måned havde Wish både sit årlige møde, som denne gang blev afholdt i Milano, og sin ønskaskole i Kosta!

Ønska-forhandlerne og bestyrelsen tog sammen af sted for at besøge nogle af kædens leverandører, og i år var Milano og leverandørerne Sambonet og Ballarini målet for turen. 

”Ønskekæden fik lov til at besøge fabrikkerne og lære leverandørerne lidt nærmere at kende. Det gavner både de handlende, da de lærer produkterne ordentligt at kende, og leverandøren, der møder de handlende og viser, hvordan de arbejder. Det var givende dage og dejligt at få lidt forårsfølelse”, lyder det fra Ønska 

Ønskaskolen holdes to gange årligt og er obligatorisk for alle fastansatte. Denne gang var ønskaskolen på Orrefors Kosta Boda i Kosta. Inviterede leverandører var Sundqvist, Eva Solo og Hamonoya. 

Deltagerne modtager træning direkte fra leverandørerne og får også chancen for at se og føle nyheder og kommende kampagnevarer. I år fik deltagerne også en rundvisning i Glashyttan for at se produktionen af glas. 

Wish School er meget værdsat, og ikke kun på grund af uddannelsen. Man lærer både leverandørerne og kollegerne fra andre butikker at kende. 

Ønska er en kæde bestående af privatejede butikker, fra Boden i nord til Ystad i syd. Alle butikker er individuelt ejede, men har en klar profil, hvor man prioriterer god service og kyndigt personale højt. Fokus er på, at kunden får en personlig og fantastisk shoppingoplevelse, uanset hvor i landet de bor! 

-PF

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

27.06.2025Designbase.dk

Ny aftale skal styrke Dankortet

26.06.2025FunNordic ApS

Sponseret

Hâws udvider sortiment – nye kategorier og produkter.

26.06.2025Designbase.dk

Digitalisering står stille hos danske SMV’er

25.06.2025Designbase.dk

Motivation, fleksibilitet og netværk styrker ledige seniorers jobmuligheder

24.06.2025Designbase.dk

Vejle bliver vært for DM i Skills 2027 – Næstved får 2028

20.06.2025Designbase.dk

Mindre bureaukrati og enklere regler

20.06.2025Designbase.dk

Guide til valg af kortindløser

18.06.2025Designbase.dk

3days i det skønneste solskin

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023