Nye anbefalinger skal styrke grønt iværksætteri

Nye anbefalinger fra Grønt Iværksætterpanel skal være med til at løse de grønne iværksætteres udfordringer og levere input til kommende iværksætterstrategi.

Foto: 123rf.com.

Nye anbefalinger fra Grønt Iværksætterpanel skal være med til at løse de grønne iværksætteres udfordringer og levere input til kommende iværksætterstrategi.  

Der er behov for at skrue yderligere op for den grønne omstilling, hvis Danmark vil opfylde sine klimamål. Grønt Iværksætterpanel kommer nu med nye anbefalinger til, hvordan man kan løse de udfordringer, som grønne iværksættere møder i dag.

”Vi skal skabe bedre muligheder for grønt iværksætteri. Danmark er i forvejen kendt som et grønt forgangsland, og derfor er det vigtigt, at grønne iværksættere fylder endnu mere. De nye anbefalinger, som Grønt Iværksætterpanel nu kommer med, giver et konkret indspil til løsninger, og jeg glæder mig til at tage anbefalingerne med videre i arbejdet til en kommende iværksætterstrategi,” siger erhvervsminister Morten Bødskov.

De grønne iværksættere spiller en væsentlig rolle, hvis Danmark skal nå i mål med den grønne omstilling. De kan bidrage med de løsninger og teknologier, der er nødvendige for at løfte den grønne omstilling.

”Jeg er stolt over, at vi i dag har afleveret vores afrapportering til regeringen. I Danmark har vi en stor underskov af grønne iværksættere med enormt potentiale for at bidrage med løsninger til at bekæmpe klimakrisen. Et potentiale som vi i dag ikke udnytter og støtter tilstrækkeligt, og det skal vi som samfund gøre bedre. De største gennembrud i historien kommer næsten altid fra en ny kant. Så her er iværksætterne helt afgørende,” siger formanden for Grønt Iværksætterpanel, Esben Gadsbøll.

Grønt Iværksætterpanel er nedsat for at komme med anbefalinger til, hvordan Danmark får endnu flere grønne iværksættere.

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

18.06.2025Designbase.dk

3days i det skønneste solskin

18.06.2025Designbase.dk

3daysofdesign er i gang

17.06.2025Designbase.dk

Nyt værktøj skal skabe et sundere psykosocialt arbejdsmiljø

13.06.2025Kop & Kande

Sponseret

Ny direktør Kop & Kande

13.06.2025Designbase.dk

270.000 selskaber nærmer sig oplysningsfristen

12.06.2025Designbase.dk

17 % flere konkurser i maj

11.06.2025Designbase.dk

Flere kommuner løfter ikke ansvaret

09.06.2025Designbase.dk

Digitalisering kan øge omsætning og beskæftigelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023